Türkiye'deki katılım bankalarıyla mevduat bankalarının CAMELS yöntemi kullanılarak performanslarının karşılaştırılması
Comparing the performance of participation banks and deposit banks in Turkey through using CAMELS method
  1. Tez No: 584251
  2. Yazar: YUNUS KATRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal sistemin temel bileşenlerinden biri olan bankacılık sektörü, tasarrufların verimli bir şekilde tahsis edilmesiyle ekonomik kalkınma ve büyümeye katkıda bulunur. Bu sebeple, bir ülkenin ekonomik gelişiminde kritik bir role sahip olan bankacılık sektörünün etkin bir şekilde denetlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde faaliyet gösteren mevduat bankaları ile katılım bankalarının grup bazında performanslarını ölçerek karşılaştırmalı bir analiz yapmak ve bu analiz neticesinde banka gruplarının finansal özellikleri ve performansları arasında bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Çalışma kapsamında, Türkiye'de 2006-2017 yılları arasında faaliyet gösteren mevduat bankaları ile katılım bankalarının performansları CAMELS analiz yöntemi aracılığıyla karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın değişkenleri, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat ve katılım bankalarının bilanço ve gelir tablolarındaki finansal bilgiler kullanılarak elde edilen oranlardan oluşmaktadır. Bu analiz yöntemi ile mevduat ve katılım bankalarının sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, yönetim kalitesi, kârlılık, likidite ve piyasa risklerine karşı duyarlılık açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. CAMELS performans değerleme yönteminin bankacılık sektörünün yaşamış olduğu gelişmeleri açıklayabildiği ve finansal sistem içerisinde erken uyarı sistemi görevi görüp, olası bankacılık krizlerinin önüne geçilmesinde etkili bir yöntem olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector, one of the main components of the financial system, contributes to economic development and growth through the efficient allocation of savings. Therefore, effective supervision of the banking sector, which has a critical role in the economic development of a country, is of great importance. The purpose of this study is to make a comparative analysis by measuring the performance of deposit banks and participation banks operating in our country on a group basis and to determine whether there is a difference between the financial characteristics and performances of the bank groups. In the study, the performance of participation banks and deposit banks operating in Turkey between the years 2006-2017 are compared through CAMELS analysis. The variables of the study consist of the ratios obtained by using financial information in the balance sheet and income tables of deposit and participation banks operating in the banking sector. With this analysis method, it is aimed to evaluate deposit and participation banks in terms of capital adequacy, asset quality, management quality, profitability, liquidity and sensitivity to market risks. It is thought that CAMELS performance appraisal method can explain the developments of the banking sector and it will be an effective way to prevent possible banking crises by acting as an early warning system in the financial system.