Akıllı telefon bağımlılığı, bağlanma ve öz-şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between smartphone addiction, attachment and self-compassion
  1. Tez No: 659120
  2. Yazar: SEREN DOĞANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanlar günümüzde zamanlarının çoğunu akıllı telefonlarına harcamaktadır. Bu durum kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir ve akıllı telefon bağımlılığı kavramına yol açmaktadır. Bağlanma bebeklik döneminde bakım veren ile kurulan ilişki ile başlamaktadır ve çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik yaşamını etkilemektedir. Öz-şefkat, sıkıntı ve algılanan yetersizlik karşısında kişinin kendine karşı nazik olması anlamına gelir. Bu çalışmada akıllı telefon bağımlılığı, bağlanma stilleri ve öz-şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 18-45 yaş arası 130 kadın ve 85 erkek olmak üzere 215 katılımcıya Kişisel Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Öz-Anlayış Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi verilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Anova testi ve Kruskal Wallis testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda akıllı telefon bağımlılığı ile öz-şefkat arasında negatif ilişki bulunmuştur. Bulgulara göre öz-şefkat ile korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri arasında negatif ilişki bulunmuştur. Öz-şefkat ile güvenli bağlanma stili arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca akıllı telefon bağımlılığı ile korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı ile güvenli bağlanma stili arasında negatif ilişki bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre akıllı telefon bağımlılığı tedavilerinde öz-şefkati geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir. Öz-şefkat geliştirme programlarında bağlanma stillerinin dikkate alınması önerilmektedir. Akıllı telefon bağımlılığı ile ilgilenen uzmanların bağlanma stillerini dikkate alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world people spend most of their time with their smartphones. This circumstance affects their life in a negative way and thereby giving rise to the concept of smartphone addiction. The attachment begins in babyhood with the relationship formed by baby with their caregiver. Besides, it affects the childhood, adolescence period and adulthood life. Self-compassion means that being kind towards oneself in the face of hardship or perceived inadequacy. This study was aimed to investigate the relationship between smartphone addiction, attachment and self-compassion. For this purpose, Personal Information Form, Smartphone Addiction Scale-Short Version, Self-Compassion Scale, Relationship Scales Questionnaire were applied to 215 participants (130 women, 85 men) between the ages of 18-45. SPSS program was used for the analyze of the participants data. The data were analyzed by utilizing Spearmen correlation analysis, Mann-Whitney U, One Way Anova and Kruskal Wallis. According to this study, smartphone addiction was found negatively correlated to self-compassion. In addition to this, self-compassion was found negatively correlated to fearful and preoccupied attachment styles. Self-compassion was found positively correlated to secure attachment style. Furthermore, smartphone addiction was found positively correlated to fearful and preoccupied attachment styles. Smartphone addiction was found negatively correlated to secure attachment style. These findings suggest that self‐compassion training may be useful for smartphone addiction treatment. It suggests that in self-compassion training program consider to attachment styles. İt suggests to consider attachment styles to specialist who works with smartphone addiction.