Ergenlerde Bağlanma Stilleri ve Okula Aidiyet Duygusunun Akıllı Telefon Bağımlılığı ile İlişkisi: Adalar Örneği
The Relationship Between Attachment Styles and Sense of School Belongig with Smartphone Addiction in Adolescent: The Sample of the Islands
  1. Tez No: 874896
  2. Yazar: CANAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKÜRE HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ergenler telefonla neredeyse iç içe büyüdükleri için teknolojik gelişmelere kolay ayak uydurabilmekte ve aktif kullanıcılar olarak görülmektedirler. Bireyin ailede kendisine bakım veren kişi ile kurduğu bağ, ileri dönemde ilişkilerinin temelini oluşturmaktadır. Bireylerin aidiyet duygularının oluşması ilk olarak ailede başlamaktadır. Toplumsal yaşamın ilk basamağı olan okul ise, bireylerin aidiyet duygularını karşılayan en önemli yerlerden biri haline gelmektedir. Yapılan araştırmalar güvensiz bağlanan kişilerin ileriki yaşamlarında sosyal ilişkilerden çekilebildiğini ve ilişki ihtiyaçlarının yerine bağımlılığa yöneldiğini göstermektedir. Bu araştırmada ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı, okula aidiyet duygusu ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Adalar ilçesindeki ortaokul ve lise öğrencileridir. Örneklemini ise 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı İstanbul ili Adalar ilçesindeki Büyükada ve Heybeliada'da okuyan 12-18 yaş aralığındaki ortaokul ve lise öğrencileri oluşturmuştur. Uygulamaya 359 öğrencinin katılımı sağlanmıştır. Veri toplama amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Okul Aidiyet Duygusu Ölçeği ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu uygulanmıştır. Araştırma deseni olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS.26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kişisel bilgilere göre değişkenlerin puanlarının farklılaşma durumu için normal dağılım varsayımı sağlandığından iki grup için bağımsız örneklem t testi, üç ve üzeri grup karşılaştırılırken ANOVA kullanılmıştır. Grup farkı için Post Hoc testi yapılmış ve grup ortalamaları parametrik çoklu karşılaştırma testi olan Bonferroni metoduyla incelenmiştir. Akıllı Telefon bağımlılığı, okula aidiyet duygusu ve ilişki ölçekleri anketi ve alt boyutları arasındaki ilişki incelenirken parametrik test yöntemlerinden pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Değişkenlerin birbirlerini yordama durumu için ise regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since adolescents have grown up with phones, they can easily keep up with technological developments and are seen as active users. The bond an individual establishes with his or her caregiver in the family forms the basis of his or her future relationships. The formation of individuals' sense of belonging first begins in the family. School, which is the first step of social life, becomes one of the most important places that meet individuals' sense of belonging. Research shows that people with insecure attachment may withdraw from social relationships in later life and turn to addiction instead of relationship needs. This study aimed to examine the relationship between adolescents' smartphone addiction, sense of school belonging, and attachment styles. The population of the research is secondary school and high school students in the Adalar district of Istanbul. The sample consisted of secondary school and high school students between the ages of 12-18 studying in Büyükada and Heybeliada in the Adalar district of Istanbul province in the 2023-2024 academic year. 359 students participated in the application. For data collection purposes, the Personal Information Form, Relationship Scales Survey, School Sense of Belonging Scale and Smartphone Addiction Scale-Short Form prepared by the researcher were applied. Relational scanning model was used as the research design. The data obtained was analyzed using the SPSS.26 program. Since the assumption of normal distribution was met for the differentiation of the scores of the variables according to personal information, independent sample t-test was used for two groups, and ANOVA was used when comparing three or more groups. Post Hoc test was performed for group differences and group averages were examined with the Bonferroni method, which is a parametric multiple comparison test. While examining the relationship between the Smartphone Addiction, Sense of Belonging to School and Relationship Scales Survey and its sub-dimensions, Pearson correlation analysis, one of the parametric test methods, was performed. Regression analysis was performed to determine whether the variables predicted each other.