Kitlesel açık çevrimiçi ders platformlarında yayınlanan siber güvenlik içeriklerinin çoklu ortam tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Investigation of cyber security content published in massive open online course platforms in terms of multimedia design principles
- Tez No: 659129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET H. SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, kitlesel açık çevrimiçi ders platformlarında yayınlanan siber güvenlik içerikleri çoklu ortam tasarım ilkelerine göre incelenerek, tasarım sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla KAÇeD platformlarından biri olan Udemy'de bulunan siber güvenlik eğitimleri araştırmacı, uzman ve kullanıcılar tarafından incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemleri ile yapılan durum çalışmasıdır. Araştırmada siber güvenlik eğitimleri araştırmacı ve uzmanlar tarafından veri toplama aracı olarak belirlenen çoklu ortam değerlendirme tablosuna göre incelenmiş ve her ilkeye göre eğitimler puanlandırılmıştır. Ayrıca eğitimlere ilişkin kullanıcı görüşleri yapılan gözlemler sırasında toplanmıştır. Verilerin analizi sonucunda siber güvenlik eğitimlerinin çeşitli ilkelere uygun olarak hazırlanmadığı ve eksiklikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to identify design problems and develop solutions by examining cyber security content published in massive open online course platforms according to multimedia design principles. For this purpose, cyber security trainings in Udemy, one of the MOOC platforms, have been examined by researchers, experts and users. The study is a case study made with qualitative research methods. In the research, cyber security trainings were examined according to the multimedia evaluation table determined by the researchers and experts as a data collection tool and the trainings were scored according to each principle. In addition, user opinions regarding the trainings were collected during the observations made. As a result of the analysis of the data, it was determined that cyber security trainings were not prepared in accordance with various principles and there were deficiencies.