Evaluation the green area requirements in university campuses; a case study of Koya University Iraq
Üniversite kampüslerinde yeşil alan gerekliliklerinin değerlendirilmesi; Irak Koya Üniversitesi örneği
- Tez No: 659142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Paylaştıkları ortamı değiştirme arzusu her zaman insanlık tarafından hissedilmiştir. Bu arzu, modern dünyamızda daha kentsel manzaralarda kendini ifade etmeye devam ediyor. Kentsel peyzajın bir mikrokozmosu olarak üniversite kampüsleri, kentsel topluluğa birçok kültürel ve ekonomik fayda sunar. Üniversite sadece fen bilimleri öğrenme ve öğretme yeri değil, aynı zamanda öğrencilerin akademik derslerinde üstün olmalarına yardımcı olan sosyal deneyimlerine başladıkları bir yerdir. Bu araştırma, Koya üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan mevcut açık alanlar ve yeşil alanların incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın yöntemi üç adımdan oluşmaktadır. İlk aşamada konum, topografya (rüzgar yönü) mekansal imar tasarım eksenleri, sirkülasyon ve kampüs ana planı içindeki mevcut açık alan hakkında genel değerlendirme gibi bazı analizler yapılmıştır. İkinci adımda, amacına ulaşmak için araştırma metodolojisi olarak nicel bir anket gerçekleştirildi, formun öğrenciler, akademik personel ve çalışanlar arasında çevrimiçi olarak dağıttığı yaklaşık 30 ankette erkekler ve kadınlar arasında 109 katılımcı yanıtlandı. Veriler SPSS kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlar, kullanıcılar arasında daha fazla yeşil alan yatırımı yapma ihtiyacının önemli olduğunu, ankete katılanların büyük çoğunluğunun kampüse dağıtılan yeşil alanların kalitesi ve niceliğinden memnun olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, tasarımcılara öğrenciler için rahat ve esnek kampüs alanları tasarlamanın yanı sıra erişilebilirliği artıracak özellikler sağlamada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The desire to change the environment they share has always been felt by humanity. This desire continues to express itself in more urban landscapes in our modern world. University campuses, as a microcosm of the urban landscape, offer many cultural and economic benefits to the urban community. University is not only the place of learning and teaching sciences but also it is a place where the students begin their social experiences that help students in their academic courses to be superior. This research is carried out to study the existing open spaces and green area inside Koya university campus the method of the study consist of three steps. Some analyses like location, topography (wind direction) spatial zoning design axes, circulation and general assessment about existing open space inside campus masterplan, were performed in first step. The second step conducted a quantitative survey as a research methodology to achieve its purpose, 109 respondents between males and females have been replied to nearly 30 questionnaire the form distributes online among students, academic staff, and employees. Data have been collected and analyzed by using SPSS. The results indicate that there is a significant desire of needs to invest more green spaces among users, vast majority of respondents were unsatisfied with the quality and quantity of green areas distributed around campus. The findings of this study will assist designers in designing comfortable and flexible campus spaces for students as well as providing features that will promote accessibility.