Bazı boyarmaddelerin sulu çözelti ortamından fizikokimyasal yöntemlerle giderilmesi
Removel of some dyeing substances from the water solution environment by physicochemical methods
- Tez No: 659141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tabiatta yer alan ve hızlı bir biçimde yayılan sanayi ile ilgili faaliyetlerin sonucunda hava, su, toprak ortamlarındaki kirletici madde oranları gün geçtikçe artış göstermektedir. Tabii sulak bölgelerde endüstriyel atıkların neticesi olarak karşımıza çıkan tekstil boyaları sadece su kümelerinde değil, sulak bölgelerin bünyesinde de birikim gösterebilir. Killer oldukça geniş bir yelpazede kullanılmasının yanı sıra sahip olduğu geniş yüzey alanı, fazla sorpsiyon kabiliyeti, mikro gözenekli yapısı ve yüzey reaktivitesi bu adsorbanı adsorpsiyon çalışmalarında cazip kılmaktadır. Adsorpsiyon çalışmalarında, Batman iline bağlı Demirli Pınar Köyü'nden alınan kil kullanılmıştır. Bu kilin fizikokimyasal özellikleri belirlenmiş olup, daha sonra farklı konsantrasyonlarda hazırlanan boyarmadde çözeltilerinin farklı sıcaklık ve zaman aralıklarında Batman – Demirli Pınar kili tarafından nasıl adsorblandığı araştırılmıştır. Böylece tekstil boyası ile Batman – Demirli Pınar kili arasında farklı adsorpsiyon davranışları olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollutant ratios in air, water and soil environments are increasing day by day as a result of industrial activities that take place in nature and spread rapidly. Of course, textile dyes, which are the result of industrial wastes in wetlands, may accumulate not only in water clusters but also in wetlands. In addition to being used in a wide range of clay, its large surface area, high sorption capability, micro-porous structure and surface reactivity make this adsorbent attractive in adsorption studies. Clay obtained from Demirli Pınar Village of Batman province was used in adsorption studies. The physicochemical properties of this clay were determined, and then it was investigated how the dyeing solutions prepared in different concentrations were adsorbed by Batman - Demirli Pınar clay at different temperatures and time intervals. Thus, it has been observed that there are different adsorption behaviors between textile dye and Batman - Demirli Pınar clay.