Impact of different humic acid doses on yield and quality properties of maize (Zea mays L.) under conditions of Sulaymaniyah - Iraq
Irak-Süleymaniye koşullarında farklı hümik asit dozlarının mısırın (Zea mays L.) verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 659144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Irak'ın Süleymaniye eyaletinin Ranya bölgesinde 2020 yaz büyüme sezonunda bir saha çalışması gerçekleştirildi. Çalışmanın amacı, hümik asidin mısır büyümesi ve verimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Deneme, iki ticari çeşit (DKC6050 ve DKC6664) ve dört hümik asit dozunun (HA1 0 kg/ha, HA2 60 kg/ha, HA3 120 kg/ha ve HA4 180 kg/ha) toprağa uygulanmasını içermektedir. Çalışmada, çeşitler ana parsellere ve hümik asit dozları ise çeşitlerin üzerindeki etkilerini daha doğru bir şekilde incelemek için alt parsellere yerleştirildiği bir deneme deseni kullanılmıştır. Deneyde, büyüme, verim ve verim bileşenlerinin özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre hümik asit uygulamasının çimlenme süresi, koçan çapı, protein oranı ve yağ oranı dışındaki tüm bitkisel ve verim parametrelerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Çeşitler ile hümik asit dozları arasındaki etkileşim sonucunda, tohum verimi (kg/ha), 100 tohum ağırlığı (g), bitki başına verim (g/bitki), koçan çapı (cm), hasat indeksi (%), yaprak alanı indeksi (%), gövde çapı (cm) ve püsküllenme süresi (gün) için hümik asit dozları arasında önemli sonuçlar gözlenmiştir. Çeşitlerin hümik aside tepkileri aynı olmuş ve bu nedenle çeşitler arasında karşılaştırma için kayda değer farklılıklar kaydedilmemiştir. Ancak DKC6050, çoğu özellik için ekilmeye değer bir kültür bitkisidir.
Özet (Çeviri)
A field study was conducted during the summer growing season of 2020 in Ranya district, Sulaymaniyah, Iraq. The purpose of the study was to investigate the impact of humic acid on the growth and yield of corn. The trial included two commercial cultivars (DKC6050 and DKC6664) and soil application of four rates of humic acid (HA1 0 kg/ha, HA2 60 kg/ha, HA3 120 kg/ha and HA4 180 kg/ha). The experiment conducted according to the split-plot experimental design in randomized blocks. In the study, a trial pattern was designed so that varieties placed to the main plots, and doses of humic acid placed to the subplots for a more precise investigation of their effects on the cultivars. In the experiment, the characteristics of growth, yield, and yield components were examined. According to the results, it was determined that applying humic acid positively affected all vegetative and yield parameters except for the germination time, cob diameter, protein ratio and oil ratio. In the result of interaction between the cultivars and the humic acid doses, significant results were obtained for seed yield (kg/ha), 100 seeds weight (g), yield per plant (g/plant), cob diameter (cm), harvest index (%), leaf area index (%), stem diameter (cm), and silk appearance time (day). But, the reactions of the cultivars to humic acid were the same and therefore no significant differences were noted for comparison between cultivars. As a result, the DKC6050 is a cultivar that is worth planting for the most traits.