Erken evre kolon kanseri olgularında sistemik ve tümör-içi inflamasyon belirteçlerinin prognostik ve prediktif değeri
Prognostic and predictive value of systemic and intra-tumor inflammation markers in early stage colon cancer cases
- Tez No: 659159
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı erken evre kolon kanseri olan hastalarda sistemik ve lokal inflamasyon belirteçlerinin prognostik, prediktif etkisini araştırmak ve bu iki belirteci birlikte kullanarak prognoza ve kemoterapi yanıtlarına etkisini değerlendirmektir. Bu araştırmaya küratif rezeksiyonu yapıldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji bölümüne başvuran, Ocak 2008- Ocak 2016 tarihleri arasında tanı alan, evre 2-3 olan, tanı anında 18 yaş ve üzerinde olan 304 hasta dahil edildi. Sistemik inflamasyon belirteçleri olarak cerrahi öncesi nötrofil lenfosit oranı (NLR), albumin-NLR skoru, sistemik immun inflamasyon indeksi (SII) ve panimmun inflamasyon değeri (PIV) değerlendirildi. Hastaların tümör dokularında tümör periferi ve merkezinde CD8 lenfosit yoğunluğu 75.persantiline göre düşük veya yüksek yoğunluk olarak ikiye ayrıldı. Kombine inflamasyon skoru (KİS); PIV değeri yüksek ve CD8 yoğunluğu düşük olan hastalarda KİS yüksek riskli, diğer hastalarda KİS düşük riskli olarak sınıflandırıldı. Yüksek albümin-NLR skoru ve yüksek PIV daha kısa DFS ve OS ile ilişkili bulundu. Ortalama CD8 yoğunluğunun düşük olması kısa DFS ile ilişkili bulundu. Kombine inflamasyon skorunun yüksek olması hem daha kısa OS hem de daha kısa DFS ile ilişkili bulundu. Evre 2 hastalarda KİS yüksek olan olgularda adjuvan kemoterapinin DFS'yi anlamlı olarak artırdığı görüldü. KİS düşük olan hastalarda ise adjuvan kemoterapinin DFS katkısı yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prognostic and predictive effects of systemic and local inflammation markers in patients with early stage colon cancer, and to evaluate the effect of these two markers on prognosis and chemotherapy responses. This study included 304 patients who were admitted to Hacettepe University Medical Oncology Department after curative resection, diagnosed between January 2008 and January 2016, who were stage 2-3, and who were 18 years and older at the time of diagnosis. Preoperative Neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), albumin-NLR score, systemic immune inflammation index (SII) and panimmun inflammation value (PIV) was evaluated as systemic inflammation markers. The density of CD8 lymphocytes in the tumor periphery and center of the tumor tissues of the patients was divided into two as low or high density compared to the 75th percentile. Combined inflammation score (CIS) was classified as high risk in patients with high PIV and low CD8 density, and low risk in other patients. High albumin-NLR score and high PIV were associated with shorter DFS and OS. Low mean CD8 density was found to be associated with short DFS. Higher combined inflammation score was found to be associated with both shorter OS and shorter DFS. It was observed that adjuvant chemotherapy significantly increased DFS in patients with high CIS in stage 2 patients. Adjuvant chemotherapy did not contribute to DFS in patients with low CIS.