Kolon kanserlerinde tümör büyüklüğünün lenfovasküler invazyon ve lenf bezi metastazı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The association of lymph node involvement with lenfovascular invasion, perineural invasion and peritumoral lymphocytic reaction in surgically treated colon cancer patients
  1. Tez No: 674827
  2. Yazar: TAMER AKAY
  3. Danışmanlar: UZMAN YUSUF ERKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Amerikan Ortak Kanser Komitesi (AJCC) tümör-node-metastaz (TNM) kanser evreleme sistemi, kolorektal kanser için en güçlü prognostik parametredir. Bununla birlikte, klinik karar vermeyi geliştirmek için ek belirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, cerrahi olarak tedavi edilen kolon kanserli hastalarda lenfovasküler invazyon (LVI), perinöral invazyon (PNI) ve peritümöral lenfositik reaksiyonun (PLR) lenf nodu tutulumu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda kolon kanseri cerrahisi geçiren hastaların geçmiş kayıtları değerlendirildi. Demografik veriler ve patolojik TNM evrelemesine ek olarak, tümör lokasyonu, tipi, farklılaşması, LVI, PNI, PLR ve tümör büyüme paterni gibi parametreler kaydedildi ve analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The American Joint Committee on Cancer (AJCC) tumor-node-metastasis (TNM) cancer staging system is the strongest prognostic parameter for colorectal cancer. However, additional markers are needed to improve clinical decision making. The aim of this study was to investigate the effects of lenfovascular invasion (LVI), perineural invasion (PNI) and peritumoral lymphocytic reaction (PLR) on lymph node involvement in surgically treated colon cancer patients. Materials and Methods: The historical records of patients having undergone colon cancer surgery in the Department of General Surgery were evaluated. In addition to demographic data and pathological TNM staging, parameters including tumor location, type, differentiation, LVI, PNI, PLR and tumor growth pattern were recorded and analyzed.