Elektif nazal cerrahilerde minimal, düşük ve yüksek akım anestezinin vücut sıcaklığı ve doku oksijenasyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of minimal, LW and HİGH flow anesthesia on body temperature and tissue oxygenation in elective nasal surgeries
  1. Tez No: 659183
  2. Yazar: GÜL KESİMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KAZANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Genel anestezi uygulanan hastalarda istemsiz perioperatif hipotermi (İPH) sıklıkla gözlenir. İntraoperatif yüksek taze gaz akışı (TGA), kuru ve soğuk hava İPH'ya katkıda bulunabilir. Bu sebeplerden dolayı düşük ve minimal akımlı anestezi yöntemleri günümüz pratiğinde uygulanmaktadır. Hipoksi riski nedeniyle uygulama çekinceleri mevcuttur. Çalışmamızda elektif nazal cerrahi geçiren hastalarda minimal, düşük ve yüksek akımlı anestezinin vücut sıcaklığı ve doku oksijenasyonuna etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Yöntemler: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 23.12.2016 tarih ve 2016/39 izniyle, prospektif randomize kontrollü çalışmaya hipotansif anestezi altında, elektif nazal cerrahi planlanan, 18-60 yaş, VKİ 19-27, ASA 1-2 risk grubunda, operasyon süresi 1-4 saat arasında olan hastalar alındı. Minimal (0.5L/dk), düşük (1L/dk) ve yüksek (2L/dk) akımlı anestezi olarak ayrıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, VKİ gibi demografik verileri ve operatif verileri (anestezi süresi, operasyon süresi, iv toplam sıvı) kaydedildi. Preoperatif bekleme odası sıcaklığı, intraoperatif ameliyathane oda sıcaklığı ve intraoperatif vücut sıcaklığı, anestezi solunum devre nem ve sıcaklığı, doku oksijen satürasyonu ve doku hemoglobin indeksi 0. dk, 15. dk, VI 30. dk, 60. dk, 90.dk, 120. dk ve 150.dk'larda kaydedildi. Postoperatif dönemde titreme, Alderete skoru, derlenme ünitesinin oda sıcaklığı, hastaların vücut sıcaklıkları kaydedildi. Bulgular: 92 hastanın verileri analiz edildi. Hastalarımızda İPH gelişti (p=0.001; p0.05). Minimal akımlı grupta 15., 60., 90., 120.
Özet (Çeviri)
Objective: Inadvertent perioperative hypothermia (IPH) is frequently observed in patients undergoing general anesthesia. Intraoperative high fresh gas flow (FGF), dry and cold air can contribute to IPH. Therefore, low and minimal flow anesthesia methods are used in today's practice. There are implementation reservations due to the risk of hypoxia. In our study, we aimed to investigate the effect of minimal, low and high flow anesthesia on body temperature and tissue oxygenation in patients undergoing elective nasal surgery. Material and Methods: With the permission of Recep Tayyip Erdoğan University NonInvasive Clinical Trials Ethics Committee dated 23.12.2016 and 2016/39, in this prospective randomized controlled study, under hypotensive anesthesia, elective nasal surgery planned, aged 18-60, BMI 19-27, ASA 1-2 risk group, the operation time between 1 and 4 hours patients were included. The patients were divided into groups as minimal (0.5L / min), low (1L / min) and high (2L / min) flow anesthesia. Demographic data of the patients such as age, gender, BMI and operative data (duration of anesthesia, operation time, iv total fluid) were recorded. Preoperative waiting room temperature, intraoperative operating room room temperature and intraoperative body temperature, anesthesia respiratory circuit humidity and VIII temperature, tissue oxygen saturation and tissue hemoglobin index were recorded at 0, 15, 30, 60, 90, 120 and 150 minutes. In the postoperative period, shivering and body temperatures of the patients, Alderete score, room temperature of the recovery unit were recorded. Results: Data of 92 patients were analyzed. IPH was observed in patients (p = 0.001; p 0.05).