Ankara Şehir Hastanesi inme hastalarında disfaji protokolünün geliştirilmesi
Development of dysphagia protocol in Ankara City Hospital stroke patients
- Tez No: 659184
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Disfaji, akut inmeli hastalarda sık görülen bir semptomdur. Malnütrisyon, aspirasyon pnömonisi ve mortalite ile ilişkilidir. Bu nedenle disfajinin erken saptanması ve tedavi edilmesi önemlidir. Bu çalışmada, inmeli hastalarda disfaji tarama ve rehabilitasyon protokolü oluşturarak klinik uygulamalarda bir standardizasyonun ve objektif verilerle izlemin sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca disfaji saptanan hastalarda disfaji şiddet ve prognozuna etki eden faktörleri belirlemek amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniğine başvuran ve nöroloji tarafından akut inme tanısı konulan ve disfaji saptanan 18-85 yaş arası 26 kadın, 29 erkek toplam 55 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri ve öyküleri kaydedilmiş, nörolojik muayeneleri yapılmıştır. Hastaların klinik parametreleri Mini Mental Test (MMT), Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Skalası (NIHSS), Barthel indeksi (Bİ), Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS) ve Rankin skalası, ileri inceleme olarak videofloroskopi (VFS) yapılan hastaların sonuçları ise Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (PAS) ile rehabilitasyon programı öncesi değerlendirilmiştir. Hastaların yutmaları ise Gugging Yutma Testi (GUSS) ve Yeme Değerlendirme Aracı-10 (EAT-10) ile rehabilitasyon programı öncesi, taburculuk ve rehabilitasyon programı sonrası olmak üzere 3 kez değerlendirilmiştir. Hastalar erken rehabilitasyon programına alınmış olup hastanede yatış süresi boyunca ve taburculuk sonrası 1 ay süre ile mortalite ve morbidite açısından takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dysphagia is a common symptom in patients with acute stroke. It is associated with malnutrition, aspiration pneumonia and mortality. Therefore, early detection and treatment of dysphagia is important. In this study, it was aimed to provide a standardization in clinical practice and follow-up with objective data by creating a dysphagia screening and rehabilitation protocol in stroke patients. In addition, it was aimed to determine the factors affecting the severity and prognosis of dysphagia in patients with dysphagia. Materials and Method: In this study, a total of 55 patients, 26 females and 29 males, aged 18-85 years, who were admitted to Ankara City Hospital Neurology Clinics and diagnosed with acute stroke by a neurologist, and who were diagnosed with dysphagia were included. Demographic characteristics and clinical histories of the patients were recorded, and neurological examinations were performed. The clinical parameters of the patients were evaluated with the Mini Mental Test (MMT), National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS), the Barthel Index (BI), Functional Ambulation Categories (FAC) and Rankin scale, and the outcomes of the patients who underwent videofluoroscopy (VFS) as advanced examination were evaluated with the Penetration-Aspiration Scale (PAS) prior to therapy. Patients' swallowing assessments were performed before therapy, at discharge and 1 after therapy with the Gugging Swallowing Screen (GUSS) and Eating Assessment Tool-10 (EAT-10). The patients were included in the early rehabilitation program and were followed up for mortality and morbidity during the hospitalization period and for 1 month after discharge.