Güç yetirilemeyenin teklifi
The offer of the unpowerful
- Tez No: 659226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan, yaratılış itibarıyla varlık dairesinin merkeziyet noktasında bulunmakta ve kâinat ile alakadar olmaktadır. Allah, bütün varlık adına ibadeti kabul eden ve her şeyin kendi hizmetine verildiği insanı elbette gayesiz ve sorumsuz olarak başıboş bırakmamıştır. Varlık içinden özellikle insanı seçmiş, onu teklifle mükellef kılmış ve İlâhî hitâba karşı muhatap ittihaz etmiştir. İnsana yapılan bu teklifin sırrı ve sebebi nedir? Ölçüsü nedir? Dayanağı nedir? İnsan nelerle mükellef tutulmuştur? Neden başka varlıklar değil de madde âleminde sadece insanlar mükelleftir? İnsan, neleri yapabilir, neleri yapamaz? Teklifte zulüm ve cebir var mıdır? Teklif rahmet midir, yoksa meşakkat midir? gibi birçok soruya kelâm ilminin yanı sıra Kurân-ı Kerim ve sünnet ekseninde bu çalışmada cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
As of creation, human beings are at the central point of the circle of existence and are concerned with the universe. Of course, Allah has not left a person who accepts worship in the name of all being and to whom everything is put into his service, in an aimless and irresponsible manner. Especially chose the human being among the beings, made him obliged to make an offer, and acted as an addressee against the divine successab. What is the secret and reason for this offer made to man? What is its size? What is the basis? What is man obliged to do? Why are only human beings in the realm of matter, and not other beings? What can and cannot do? Is there cruelty and coercion in the offer? Is the offer mercy or a hardship? In this study, answers were sought in the axis of the Qur'an and sunnah, as well as the science of kalam.