'Moving beyond qualitative and quantitative methods': Experimenting sequential mixed methods while studying spirituality
'Nitel ve nicel yöntemlerin ötesine geçmek': Maneviyat çalışırken sıralı karma yöntemlerin denenmesi
- Tez No: 659225
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal bilimlerde araştırmacılar ampirik çalışmalarını sürdürebilmek adına çoğunlukla niteli, nicel ve karma yöntemler içerisinden bir tanesini seçerek ilerlerler. Sıkça öne sürüldüğü üzere nitel ya da nicel yöntemlerle bağdaştırılan karakteristik zayıflık ya da yanlılıkların karma yöntem tasarımı ile birbirlerini dengelemesi beklenmektedir (Creswell, 2013, s. 18-19). Karma araştırma yöntemleri daha bütüncül bir anlayış yakalamak adına tek bir konuyu çalışken nicel ve nitel metotları bir araya getirdiğinde, gösterdikleri“metodolojik çoğulculuk”ya da“seçmecilik”nedeniyle daha derin sonuçlar edinmeyi mümkün kılar (Johnson ve Onwuegbuzie, 2004, s. 14). Bu çalışma nitel ve nicel yöntemleri bir araya getiren araştırma stratejilerinin potansiyellerini sunmayı ve tartışmayı amaçlamaktadır. Burada yukarıda bahsedilen iddiayı sınayabilmek için sıralı karma yöntem çalışmalarının tasarım ve ana bileşenleri konu edilecektir. Bu konular kısaca modelin seçimi ve yöntem ağırlığı, karma yöntem örneklemesi, farklı aşamaların zamanlanması, düzenlenmesi ve sıralanması ile hem yöntem hem de veri tabanlarının birleştirilmesi olarak sıralanabilir. Bu tartışmayı yürütebilmek için, bu tezde ilgili karma yöntemin metodolojik zorluklarını konu alan argüman ve tanımlar ile çalışma içerisinde sunulacak örnek çalışmayı anlamak için gerekli olan teorik çerçeve sunulacaktır. Örnek çalışmanın konusu olarak seçilen“spiritüellik”meselesi, sosyal bilimler de anlaşılması ve çalışılması güç bir kavram olarak tanımlanmakla birlikte saha düzleminde de hassas sayılabilecek ve sınırlı bir araştırma popülasyonuna sahip bir konu olduğundan karma araştırma yöntemlerinin kullanımına uygun bir alan sunmaktadır. Bu çalışma, hem alandan örnekler sunarak hem de sıralı karma araştırma yöntemlerinin adımlarını göstererek bu alanda teorik boyutun ötesine geçen bir tartışma sunmayı hedeflemektedir. Sonuçta bahsedilen iki ana yöntemin farklı özelliklerini birleştirip bireysel avantajlarını vurgulama yoluyla, bu çalışma, yukarıda bahsedilen iddiaların geçerli olup olmadığına dair bir tartışma sunmayı ummaktadır.
Özet (Çeviri)
Researchers in social sciences often choose from qualitative, quantitative or mixed research methods while working on empirical research projects. It is often argued that in mixed methods designs, bias or weaknesses that are associated with a particular approach are expected to be balance each other (Creswell, 2013, p. 18-19). As mixed research methods blends quantitative and qualitative methods while studying the same event to be able to get a fuller understanding of the issue, mixed methods researches usually result in more profound findings because of“methodological pluralism”or“eclecticism”manifests (Johnson and Onwuegbuzie, 2004, p. 14). This study aims to discuss and present potentials that combine qualitative and quantitative methods. To be able to examine the argument above, issues regarding the design and major components of basic sequential mixed methods studies are discussed throughout this writing. Those issues may be summarized as decisions about the model and priority of methods, mixed methods sampling, timing, order, and sequence in different stages of the research as well as the issues related to the integration of both methods and databases. To carry out this discussion, this thesis will provide the necessary arguments and definitions in the literature on methodological challenges of mixed methods approach in addition to theoretical framework for the illustrative research which is designed to study“spirituality”. As spirituality is a hard-to-grasp and rather sensitive subject with relatively small study population available, different aspects of mixed methods approach seemed to be suitable to reflect on it. Thus, this writing will be able to provide examples and illuminate the steps of sequential mixed methods researches and providing a discussion that is beyond theoretical. Combining different elements of these established methods and considering the solitary advantages, this research project will try to test the argument presented as well as the necessary design steps along the way.