Yerleşim yerlerinde yavaş değişmenin sosyolojik analizi: Köyceğiz örneği
Sociological analysis of slow change in settlements: Case of Köyceğiz
- Tez No: 659255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Kasabalar tarım, turizm, sanayi ve ticaret gibi potansiyellere sahip, kendine özgü yapısı olan yerleşim yerleridir. Cumhuriyet sonrasından günümüze doğru hızlı bir değişim sürecine girilmiştir. Bazı kasabalar değişim sürecinden kaynaklı çeşitli dinamiklerin etkisiyle bu potansiyellerden bir ya da birkaçı ile ön plana çıkmışlardır. Bu hızlı değişime rağmen bazı kasabalar yavaş değişmekte, mevcut yapısını ve statüsünü korumaktadır. Muğla İlinin Köyceğiz Kasabası da değişimin yavaş olduğu kasabalardan biridir ve mevcut yapısını, tarihsel statüsünü, kültürel dokusunu korumaktadır. Köyceğiz tarihsel süreç içerisinde tarım, ticaret, eğitim, idari gibi alanlarda merkez konumunda olmuştur. Ancak 1980 sonrasında daha önce kendisine bağlı olan iki yerleşim yeri Köyceğiz'den ayrılarak ilçe konumuna gelmişler ve hızlı bir değişim sürecine girmişlerdir. Bu çalışmada Köyceğiz Kasabasının kendine özgü yapısı, yavaş değişimi altında yatan temel dinamikler nicel ve nitel yöntemler kullanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Towns are settlements with their own unique structure and potentials such as agriculture, tourism, industry and trade. A rapid change period has started since the Republic, and some towns have stood out with one or more of these potentials under the influence of various dynamics resulting from the change process. Despite this rapid change, some towns are changing slowly, maintaining their current structure and status. Köyceğiz Town of Muğla Province is changing slowly and preserves its current structure, historical status and cultural texture. Köyceğiz has been the center of agriculture, trade, education and administration throughout the historical process. However, after 1980, two settlements previously connected to Köyceğiz were separated. They became district of their own and since have entered a rapid change process. In this study, the unique structure of Köyceğiz Town and the main dynamics underlying the slow change of Köyceğiz will be examined using quantitative and qualitative methods.