Yeton Neziray'ın 'Liza Uyuyor' oyunun incelenmesi
Review of Yeton Neziray's 'Liza Sleeping' play
  1. Tez No: 659262
  2. Yazar: LINDAR KAJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Balkanlarda yüz yıldır var olma mücadelesi veren Kosova, bu uğurda ağır bedeller ödemiş ve sonunda bağımsızlığını kazanmıştır. Bu süreçte, Kosova Tiyatrosu'nun gelişimi ise son yıllarda tartışılan önemli bir konu olarak görülmektedir. Uzun yıllar başta milli duyguları olmak üzere, baskılanan Kosovalıların, birlik ve beraberliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri de kültür sanat alanı ve özellikle de tiyatro olmuştur. Ġlk dönemlerinde milli hikayeler ve kahramanlara yer verilen Kosova Tiyatrosu, Tito dönemi Yugoslavyası'nda kendilerinin de bir parçası olduğu Alman istilacılığına karşı mücadele içinde biçimlenmiş, sonraki yıllarda ise tekrar Kosovalı Arnavutların özlemlerine dönülmüştür. Anılan dönemden itibaren evrensel konular ve eserlere de yer veren Kosova Tiyatrosu, Tito'nun ölümü sonrasında yaşanan zor günlerde halka birlik ve moral veren bir yapıya kavuşmuştur. Bu çalışmada Kosova Tiyatrosu'nun çalışmaları tarihsel süreç içinde ele alınacak ve Yeton Neziray'ın bu süreçteki rolü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Struggling to exist in the Balkans for a hundred years, Kosovo paid heavy prices for this cause and eventually gained its independence. In this process, the development of the Kosovo Theater is seen as an important issue discussed in recent years. One of the most important elements that provide unity and solidarity for Kosovars, who have been oppressed for many years, especially their national feelings, has been the field of culture and arts, especially theater. The Kosovo Theater, which featured national stories and heroes in its early stages, was shaped in the fight against German invasion, which they were also a part of, in the Tito period Yugoslavia, and in the following years, the aspirations of the Kosovo Albanians were returned. Kosovo Theater, which also includes universal subjects and works from the mentioned period, has gained a structure that gives unity and morale to the people in the difficult days after Tito's death. In this study, the works of Kosovo Theater will be discussed in the historical process and the role of Yeton Neziray in this process will be examined.