Kilis ili mülteci kamplarında yaşayan 0-60 ay çocuklarda beslenme ve büyüme durumunun saptanması
Determination of nutrition and growth of 0-60 months children living in refugee camps in kilis province
  1. Tez No: 659284
  2. Yazar: FATİH AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Kilis ili göçmen kamplarında yaşayan 0-60 ay çocuklarda beslenme ve büyüme durumunun saptanmasıdır. Çalışma Kilis İli sınırlarında bulunan göçmen kampında 0-60 ay çocuğu olan 253 gönüllü aile ile Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çocuklar ve ailelere ilişkin bilgi bir anket formu ile elde edilmiş ve çocukların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi ve baş çevresi gibi antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. İstatiksel analizlerde SPSS 24.0 paket programı ve WHO Antro programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 253 çocuğun %48,2'si erkek, %51,8'i kızdır ve yaş ortalamaları 38,9±19,7 aydır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nutrition and growth status of 0-60 month old children living in immigrant camps in Kilis province. The study was conducted between November 2019 and February 2020 with children of 253 volunteered families aged 0-60 months. General characteristics of the children and their families were collected via a questionnaire and the anthropometric parameters such as; body weight, length/height, mid-upper arm circumference and head circumference of the children were measured by the researcher. SPSS 24.0 package program and WHO Anthro program were used for the analysis. Of the 253 children included in the study, 48.2% were boys, 51.8% were girls, and the mean age was 38.9±19.7 months.