Keçilerin doğal paratüberküloz enfeksiyonlarında dokularda osteopontin ve mannoz binding lektin düzeylerinin patolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of osteopontin and mannose binding lectin levels in natural paratuberculosis infections of goats with pathological methods
- Tez No: 659283
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Paratüberkülozis özellikle ruminantlarda görülen, kronik seyirli, transmural enteritisle karakterize; tüm dünyada ekonomik kayıplara neden olan bir hastalıktır. Mannoz bağlayıcı lektin; patojen etkenlerin opsonizasyonunu sağlar ve lektin yolağıyla komplement sistemi aktive ederek makrofajlar tarafından fagositozunu sağlar. Ostopontin doku bütünlüğünün korunması, rejenerasyonu, kronik ve granülomatoz yangılarda kemotaktik etki dahil birçok fizyolojik ve patolojik olayda rol oynayan azot bağlı glikosile proteindir, yangısal reaksiyonda makrofaj infiltrasyonunu düzenler. Çalışmada kullanılan dokuların histopatolojik, Ziehl-Neelsen ve immunohistokimyasal yöntem bulguları değerlendirilerek, semikantitatif ve istatistiksel analiz değerlendirmeleri yapıldı. Elde edilen bulgular ışığında bu çalışmada; keçilerde paratüberkülozis hastalığının histopatolojisi detaylı olarak sunularak, Osteopontin ve Mannoz Bağlayıcı Lektin'in Paratüberkülozis hastalığındaki ekspresyonları, hastalığın patogenezindeki rolleri ve bu iki markırın birbiriyle olan ilişkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paratuberculosis is characterized by transmural enteritis with a chronic course, especially seen in ruminants that causes economic losses all over the world. Mannose binding lectin; thats provides opsonization of pathogenic agents and provides phagocytosis by macrophages by activating the complement system through the lectin pathway. Ostopontin is a nitrogen-bound glycosylated protein that plays a role in many physiological and pathological events, including preservation of tissue unity, regeneration, and chemotactic effect in chronic and granulomatous inflammations. It regulates macrophage infiltration in the inflammatory reaction. Histopathological, Ziehl-Neelsen and immunohistochemical method findings of the tissues used in the study were recorded and semi-quantitative and statistical analysis evaluations were made. In this study; the histopathology of Paratuberculosis disease in goats was presented in detail, and the expressions of Osteopontin and Mannose Binding Lectin in Paratuberculosis disease, their roles in the pathogenesis of the disease and the relationship between these two markers were shown with using these findings