W. A. Mozart'ın 'Saraydan Kız Kaçırma' operasındaki Pedrillo karakterinin libretto ve müzikal bakımından incelenmesi
An investigestion of Mozart's Pedrillo character from the Abduction from the Seraglio in terms of libretto and musical
  1. Tez No: 659285
  2. Yazar: FATİH KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma Operasındaki Pedrillo karakterinin müzikal ve libretto bakımından analiz edilmesidir. Mozart'ın dahiyane yapıtlarını başarılı bir şekilde sergileyebilmek adına çalışma üç bölüm şeklinde ele alınmıştır. Mozart'ın müzik karakterini iyi analiz edip,teknik açıdan yeterli düzeye gelebilmek çalışmanın temelini oluşturmaktadır. İlk bölümünde, besteci Mozart'ın hayatından kesitler sunulmuş, yaşadığı dönem olan Klasik Dönem müzik anlayışından bahsedilmiş, Türk müziğinden etkilenmesine değinilmiş ve yazım stili ile ilgili örnekler verilmiştir. Ayrıca bu dönemi hazırlayan akımlara yönelik bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde ise Saraydan Kız Kaçırma Operasının Librettosu ele alınmış, libretto yazarı Gottlieb Stephanie'nin hayatından bölümler aktarılmış ve operanın karakterleri ile ilgili bilgiye yer verilmiştir. Tezin son bölümde ise Pedrillo karakterinin operadaki yeri ve müzikal olarak yer aldığı bölümlerin müzik formunda detaylı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Pedrillo character of“Die Entführung aus dem Serail”of Mozart in terms of musicality and libretto. This study was structured in three sections in order to demonstrate Mozart's brilliant masterpieces successfully. Analyzing Mozart's musical character and becoming technically sufficient constitute the basics of the thesis. In the first section, Mozart's life and musical perspective of the classical period were provided along with the influence of Turkish music on Mozart and examples of musical style of Mozart. Additionally, the musical movements of the period were elaborated. In the second section, libretto of“Die Entführung aus dem Serail”was analyzed and extracts from the life of Gottlieb Stephanie, librettist, and information about the characters of the opera were provided. In the final section of the thesis, Pedrillo's place in the opera and a detailed musical analysis of the parts he performs were provided.