Üniversite öğrencilerinde anne baba tutumu, depresyon ve benlik saygısı ilişkisi
The relationship of parental attitudes, depression, and self-esteem of university students
- Tez No: 659291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumu, benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 160 üniversite öğrencisi katılmıştır. Öğrencilere Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne-Baba Tutum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler, değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak ve sosyo-demografik değişkenler açısından farklılıkları incelemek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinde depresyon, benlik saygısı ve algılanan ebeveyn tutumları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuçlar doğrultusunda, algılanan demokratik ebeveyn tutumu ile depresyon negatif; benlik saygısı pozitif ilişkili saptanmıştır. Ayrıca, algılanan koruyucu ve otoriter tutum ile depresyon pozitif ilişkili ve benlik saygısı negatif ilişkili saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin depresyon puanlarının yordayıcılarına ilişkin yapılan hiyerarşik regresyon analizi bulguları doğrultusunda, daha genç yaşta olan, kronik ve psikiyatrik rahatsızlığı olan üniversite öğrencilerinde depresyon görülme olasılıkları daha yüksektir. Öte yandan, algılanan demokratik tutum, üniversite öğrencilerinin depresyon düzeyleri açısından koruyucu bir faktör olarak saptanmıştır. Benlik saygısının düşük oluşu ise depresyon için risk faktörü oluşturabilecek bir değişken olarak bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, üniversite öğrencilerinin iyi oluş düzeyleri hakkında önemli bilgiler verebildiği öngörülen benlik saygısı ve algılanan ebeveyn tutumlarının depresyon seyri ve önleyici çalışmalar açısından önemli unsurlar olabileceği düşünülmektedir. Araştırmada elde edilen bulgulara ek olarak bulguların güncel çalışmalarla desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitude, self-esteem and depression among university students. 160 university students participated in the study. Sociodemographic Information Form, Parent Attitude Scale, Beck Depression Scale and Coopersmith Self-Esteem Scale were applied to the students. The scales used in the study were used to determine the relationship between variables and to examine the differences in terms of socio-demographic variables. According to the findings of the study, a significant relationship was found between depression, self-esteem and perceived parental attitudes among university students. In line with the results, the perceived democratic parental attitude and depression were negative; self-esteem was positively associated. In addition, the perceived protective and authoritarian attitude was found to be positively correlated with depression and negatively associated with self-esteem. In line with the findings of the hierarchical regression analysis on the predictors of depression scores of university students, younger university students with chronic and psychiatric disorders are more likely to have depression. On the other hand, perceived democratic attitude has been identified as a protective factor in terms of the depression levels of university students. Low self-esteem was found as a variable that could be a risk factor for depression. In line with the findings of the study, it is thought that self-esteem and perceived parental attitudes, which are predicted to provide important information about the well-being of university students, may be important factors in the course of depression and preventive studies. In addition to the findings obtained in the study, it is thought that the findings can be supported by current studies.