Üniversite öğrencilerinde depresyon, madde kullanımı ve aile tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relationship between depression, substance use and family attitude in university students
- Tez No: 486056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde depresyon, madde kullanımı ve aile tutumu arasındaki ilişkinin inceleyip, belirlenen sonuçlara göre literatüre katkıda bulunulmasını kapsamaktadır. Araştırmanın evrenini Üsküdar Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise aynı üniversitede öğrenim gören 100 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmamızda üniversite öğrencilerine“Sosyodemografik Form, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Anne Baba Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçekler katılımcılarla birebir görüşülerek uygulanmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkenine göre erkeklerin madde bağımlılık düzeylerinin, kadınlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf değişkenine göre 1.sınıf öğrencilerin demokratik tutum düzeylerinin diğer sınıflardaki öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Depresyon düzeyi ile madde bağımlılığı arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir korelasyon belirlenmiştir. Depresyon düzeyi ile anne-baba tutumları arasında herhangi bir ilişki belirlenmezken; madde bağımlılığı ile anne-baba tutumları arasında da herhangi bir ilişki belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between depression, substance use and family attitude in university students and to contribute to the literature according to the obtained results. The target population of the study is the students who are studying at Üsküdar University and the sample is composed of 100 students at the same university.In our research,“Sociodemographic Form, Hamilton Depression Rating Scale and Parent Attitude Scale”were applied to the university students. The scales were applied to the participants in one on one interviews. As a result of the research, it has been determined that the substance addiction levels of men are significantly higher than of womenaccording to the gender variable.According to the class variable, the democratic attitude levels of the 1st grade students are significantly higher than the students of other grades. Amedium-level positive meaningful correlation between depression level and substance addiction has been identified. While there is no relationship between depression level and parent attitudes, there is also no relationship between substance addiction and parent attitudes