Sağlık kurumlarında transformasyonel liderlik davranışlarının iş doyumuna etkisi: Meta-analiz araştırması
Effect of transformational leadership behaviors on job satisfaction in healthcare institutions: Meta-analysis study
  1. Tez No: 659308
  2. Yazar: MİNE ALAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık kurumlarında etkin ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunumu için çalışanların iş doyumunun yüksek olması gerekmektedir. Çalışanların iş doyumu üzerinde önemli bir etkisi olan faktörlerden biriside, sağlık kurumu yöneticilerinin sergilediği liderlik davranışıdır. Bu araştırmanın amacı; sağlık kurumlarında transformasyonel liderlik davranışlarının personel iş doyumuna etkisini tespit etmektir. Araştırmada transformasyonel liderlik davranışlarının personel iş doyumuna etkisini tespit etmek için sistematik derleme ve meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 01.01.2000-15.05.2020 tarihleri arasında sağlık kuruluşlarında yapılmış, transformasyonel lider davranışları ve personel iş doyumu ilişkisini inceleyen anket yöntemi ile gerçekleştirilen akademik çalışmalar oluşturmaktadır. Araştırmada sistematik derleme veri tabanlarından Türkçe ve İngilizce dillerinde belirlenen anahtar kelimeler kullanılarak yapılmıştır. Belirlenen dahil etme ve dışlama kriterleri doğrultusunda 35 çalışma meta analize dâhil edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde meta analiz programından yararlanılmıştır. Analizde ilk olarak heterojenlik testi yapılmış ve heterojenlik testi sonucuna göre rastgele etkiler modeli tercih edilmiştir. Araştırmada yayın yanlılığı analizi, moderatör analizleri ve duyarlılık analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda sağlık kuruluşlarında transformasyonel liderlik davranışlarının personel iş doyumu üzerinde (ES=0,54, G.A; 0,47-0,61; p >0.05) pozitif yönlü güçlü bir etkiye sahip olduğu ve istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen çalışmaların yayın türü, yayın yılı ve çalışmaların yapıldığı ülke değişkenlerinin moderatör rol oynamadığı saptanmıştır. Yayın yanlılığının belirlenmesi için huni grafiği, trim ve fill testi, Egger's linear regression test, Begg ve Mazumdar sıra korelasyonları istatistiğinden yararlanılmış olup yapılan analizler sonucunda yayın yanlılığı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre sağlık kurumlarında transformasyonel lider davranışının personel iş doyumu üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu görülmektedir. Sağlık hizmetlerinde başarının sırrı yenilikçi ve yeniliğe ayak uydurmayı kolaylaştıracak dönüşümden geçmektedir. Bu nedenle sağlık kurumlarındaki yöneticiler, transformasyonel lider davranışı benimsemeli ve bu konuda teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The job satisfaction of employees must be high in order to provide effective and quality health services in health institutions. One of the factors that has an important effect on the job satisfaction of employees is the leadership behavior displayed by the Health Authority Administrator. The purpose of this research is to determine the impact of transformational leadership behaviors on staff job satisfaction in health care institutions. İn the research a method of systematic compilation and meta-analysis to ascertain the impact of transformational leadership behaviors on staff job satisfaction. The universe of this research consists of academic studies conducted in health institutions between 01.01.2000-15.05.2020, examining the relationship between transformational leader behaviors and staff job satisfaction. Turkish and English language keywords were used in the research. 35 studies have been included in the meta-analysis in line with the benevolent dailing and exclusion criteria. Meta-analysis program was used in the analysis of research data. The first heterogeneity test was performed and the random effects model was preferred according to the results of the heterogeneity test. Publication bias analysis, moderator analysis and sensitivity analysis were conducted in the study. As a result of the analysis, transformational leadership behaviors in health organizations on staff job satisfaction (ES = 0,54, G.A; 0,47-0,61; p > 0.05) it was found to have a strong positive effect and was statistically significant. The type of publication, The year of publication and the country in which the study was conducted did not play a moderator role. Funnel graph, trim and fill test, Egger's linear regression test, Begg and Mazumdar sequence correlation statistics were used to determine publication bias. According to the results of the research, it is observed that transformational leader behavior in health institutions has a positive effect on staff job satisfaction. The secret to success in health care is through transformation that will make it easier to keep pace with innovation. For this reason, managers in health institutions should adopt and be encouraged to transformational leader behavior.