Enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin oral mikrobiyal patojenler üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin in vitro ortamda araştırılması
Investigation of antimicrobial activity of i̇njectable platelet-rich fibrin on oral microbial pathogens i̇n vitro
- Tez No: 659307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, e-TZF'nin E.faecalis ve C.albicans üzerindeki muhtemel antimikrobiyal etkinliğinin zamana bağlı değişimini araştırmaktır. Çalışmada Ağustos ve Kasım 2020 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji bölümüne başvuran sistemik olarak sağlıklı 50 hastadan alınan kan örneklerinden elde edilen e-TZF'nin antimikrobiyal etkinliği değerlendirildi. Çalışma için önceden hazırlanan 50 μl 'lik E.faecalis mikroorganizma süspansiyonlarının 450 μl e-TZF ve 450 μl tam kan ile ayrı ayrı karıştırılarak 500 μl 'lik Test 1 ve Kontrol 1 grubu örnekleri hazırlandı. Benzer şekilde 50 μl 'lik C.albicans mikroorganizma süspansiyonlarının, 450 μl e-TZF ve 450 μl tam kan ile ayrı ayrı karıştırılarak 500 μl 'lik Test 2 ve Kontrol 2 grubu örnekleri hazırlandı. Örneklerden başlangıç, 30., 60., 120., 180. ve 240. dakikalarda besi yerlerine ekim yapıldı ve inkübasyondan sonra ekimi yapılan besi yerlerinde oluşan koloni sayıları incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigation of time-dependent change of antimicrobial efficacy of i-PRF on Enterococcus faecalis and Candida Albicans. In this study, the antimicrobial efficacy of i-PRF obtained from blood samples taken from 50 systemically healthy patients who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry Department of Periodontology between August and November 2020 was evaluated. For the study, 500 μl Test 1 and Control 1 group samples were prepared by mixing 50 μl E.faecalis microorganism suspensions with 450 μl e-TZF and 450 μl whole blood separately. Similarly, 500 μl of Test 2 and Control 2 group samples were prepared by mixing 50 μl C.albicans microorganism suspensions with 450 μl e-TZF and 450 μl whole blood separately. The samples were inoculated at the beginning, 30th, 60th, 120th, 180th and 240th minutes and the number of colonies formed after the incubation in the cultivated mediums were examined.