Yapılarda iç-dış ilişkisinin giriş mekânlarının planlama ve tasarımı kapsamında irdelenmesi
The examination of interior-exterior relationship in buildings within the scope of planning and designing of entrance spaces
- Tez No: 659319
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde mimari yapıların hem içerisinde hem dışarısında mekânlar yarattığı bilinmektedir. Yapının içi ve dışı arasında mekânsal ilişkiyi kuran ise giriş mekânlarıdır. Buradan hareketle çalışma, yapılarda iç mekân ve dış mekân ilişkisi giriş mekânlarının planlama ve tasarlanma kriterleri kapsamında çalışma alanı olarak belirlenen örnek üzerinden irdelenerek oluşturulmuştur. KTÜ Kanuni Kampüsü Orman Fakültesi öğrenci girişinin iç ve dış mekânı örnek alan olarak seçilmiştir. Gereksinimlere bağlı olarak çeşitlilik gösteren yapılar içerisinden eğitim yapısı seçilmesinin nedeni gençlerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarına katkı sağlamaktır. Çalışma alanında gözlem ve anket teknikleri kullanılarak, kullanıcıların mekânların mevcut halinde yaşadığı sorunlarla beraber talep ve beklentileri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında mevcut mekânlara sanal ortamda iki farklı tasarım önerisi oluşturulmuştur. Hazırlanan tasarım önerileri 35 iç mimar ve 35 peyzaj mimarından oluşan 70 kişilik uzman gruba değerlendirilmesi için sunulmuştur. Kullanıcıların mevcut mekânlara verdiği ortalama 3,4390 değerleri hazırlanan sanal tasarım önerileriyle ortalama 4,0553 ve 4,1812 değerlerine çıktığı görülmüştür. Uzman değerlendirmelerden elde edilen veriler ışığında eksik bulunan yönler saptanmış ve tasarımda iyileştirmeler yapılmıştır. Son olarak iç-dış ilişkisinin doğru kurgulanmasıyla giriş mekânlarının planlama ve tasarımına katkısı tartışılıp, katılımcı tasarım sürecinin geliştirilmesine dair önerileriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that architectural structures create spaces both inside and outside. It is the entrance spaces that establish the spatial relationship between the inside and outside of the structure. Based on this, the study was created by examining the relationship between indoor and outdoor spaces in buildings through the example determined as a working area within the scope of the planning and design criteria of entrance spaces. KTU Kanuni Campus Faculty of Forestry the interior and exterior of the student entrance were selected as an example area. The reason for choosing an educational structure from structures that vary depending on the needs is to contribute to the physical and spiritual needs of young people who shape the future of societies. By using observation and survey techniques in the field of study, the demands and expectations of the users along with the problems experienced in the current state of the spaces were determined. Depending on the data obtained, two different design proposals were created in a virtual environment for existing spaces. The prepared design proposals were submitted for evaluation to an expert group of 70 people consisting of 35 interior architects and 35 landscape architects. The average values of 3,4390 given by users to existing spaces increased to 4,0553 and 4,1812 on average with prepared virtual design suggestions. Depending on the data obtained from expert evaluations, missing aspects were identified and improvements were made to the design. Finally, the contribution of the interior and exterior relations to the planning and design of the entrance spaces was discussed and proposals for the development of the participatory design process were presented.