Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'ne yapılan dış yardımlar (1877-1922)
Foreign aid to the Hilâl-i Ahmer Society (1877-1922)
  1. Tez No: 659320
  2. Yazar: AYŞE KABADAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Savaş yaralı ve mağdurlarına yardımcı olmak adına kurulmuş olan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti, Osmanlı'dan günümüze ulaşmış olan sayılı kurumlardan biridir. Zaman içerisinde kuruluş amacına ek olarak doğal afetlerde de maddi, tıbbi ve sosyal destek sağlamıştır. Hilâl-i Ahmer Cemiyeti tüm bu faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayabilmek için, yurt içi ve yurt dışında şubeler ve merkezler açarak yardım toplama yoluna gitmiştir. Bu tez çalışmasıda, 1877-1922 yılları arasında cemiyete yurt dışından gönderilmiş olan her türden yardımı ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The Hilal-i Ahmer Society, which wase stablished to helpt he wounded and victims of war, is one of the most significant institutions tha treached the present day from the Ottoman Empire. Although it wase stablished to help for the wounded people, the society also didit's best about financial, moral, medical and social support in any kind of difficult situation. İn order to ensure the continuity of all the seaidsandany thing that they needed for the society, Hilal_i Ahmer has opened branchs for any kind of support from abroad and domestic. And this article is about all kinds of aid which sent to society from abroad between 1877-1922.