Meme kanseri tanısı alan kadınlarda operasyon öncesi meme MRG endikasyon kararında tümörlerin subtiplerinin bilinmesi belirleyici olabilir mi?
Can knowing subtypes of tumors be decisive in the decision of pre-operative breast MRİ indication in women with a diagnosis of breast cancer?
  1. Tez No: 659341
  2. Yazar: EZGİ KARTAL AYGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ Meme kanserli kadınların prognoz tayini ve tedavi yönetiminde önemli olan moleküler subtiplerin, preoperatif evreleme amaçlı meme MRG endikasyon kararında belirleyici olup olamayacağı araştırıldı. En iyi prognozlu subtip olan luminal A'da meme MRG endikasyonlarının sınırlanması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2015 - Aralık 2018 tarihleri arasında meme kanseri tanısıyla preoperatif meme MRG yapılan 149 kadın çalışmaya dahil edildi. Subtipler immunohistokimyasal belirteçlere göre luminal A, lu-minal B, HER2 yüksek eksprese ve triple negatif olarak dört grupta incelendi. Preoperatif meme MRG bulguları ACR atlasına göre değerlendirildi. Morfolojik, kinetik ve difüzyon özellikleri ve ek bulguların varlığı moleküler subtipler ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler luminal A subtipi ile diğerleri arasında karşılaştırma yapılarak elde edildi. BULGULAR % 30.7 olguda luminal A, % 50 olguda luminal B, % 10 olguda HER2 yüksek eksprese ve % 9.3 olguda triple negatif subtipi saptandı. Luminal A subtipinde tümör boyutu luminal A olmayan sub-tiplere göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.03). Morfolojik, kinetik, difüzyon özellikleri ya da multifokalite, multisentrisite, kontralateralite ve tümör uzanımı açısından iki grup arasında istatis-tiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Ayrıca meme başı tutulumu, cilt tutulumu ve pektoral kas tutulumu, aksiller lenf nodu varlığı, internal mammariyan lenf nodu varlığı açısından da iki grup arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. SONUÇ Meme kanserli kadınlarda ek odak varlığı, lokal ileri hastalık varlığı gibi bulgular luminal A sub-tipinde de oldukça yüksek oranlarda görülmektedir. Ayrıca luminal A subtipli tümörler büyük boyutla ilişkilidir. Diğer modalitelerle saptanabilirliği daha düşük olan kitlesel olmayan kontrastlanan kanserler de luminal A subtipinde diğerleri ile aynı oranda görülmektedir. Bu nedenle çalışmamız, tüm subtipler için preoperatif meme MRG endikasyonu gerekliliğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler Meme MRG, preoperatif evreleme, moleküler subtip, luminal A.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The purpose of this study was to research whether molecular subtype, important as a prognostic fac-tor and for treatment decision in women with breast cancer, can be used to make a decision about preoperative breast MRI indications. It was aimed to limit breast MRI indications in luminal A sub-type have the best prognoses. MATERIALS AND METHODS 149 women who underwent preoperative breast MRI with the diagnosis of breast cancer from Janu-ary 2015 through December 2018 were included the study. Subtypes were classified on the basis of immunohistochemical markers as luminal A, luminal B, HER2-enriched and triple negative. Pre-operative breast MRI findings were evaluated due to ACR breast lexicon. Morphological, kinetic and diffusion features or presence of additional findings on MRI were compared with molecular subtypes. Statistical analyzes were performed between luminal A subtype and the other subtypes. RESULTS The subtype distribution was luminal A, % 30.7; luminal B, %50; HER2-enriched, %10; and triple negative, %9.3. Tumor size was significantly higher in luminal A subtype than in non-luminal A sub-types (p=0.03). There was no statistically significant differences between in two groups in the anal-ysis of morphological, kinetic and diffusion features or presence of multifocal, multicentric, contra-lateral disease and tumor extension. Additionally, in the analysis of nipple, skin and pectoral muscle involvement and also presence of axillary lymph node, internal mammarian lymph node; there was no statistically significant differences between in two groups. CONCLUSION Presence of additional findings and local extensive disease in women with breast cancer is seen in luminal A subtype with very high rates. Besides, luminal A subtype was found related with in-creased tumor size. Non-mass enhancements which are less detectable in other imaging modalities are also seen in luminal A subtype the same rate as other molecular subtypes. Consequently, our study showed that preoperative breast MRI must be performed in all molecular subtype groups. Keywords Breast MRI, preoperative evaluation, molecular subtype, luminal A.