Minimal invaziv ve geleneksel aspirasyon yönteminin hastaların hemodinamik durumuna, ağrı düzeyine ve havayolu travması üzerine etkileri
Effects of minimally invasive and traditional suction methods on hemodynamic status, pain level and airway trauma of patients
- Tez No: 659348
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç Bu araştırma minimal invaziv ve geleneksel aspirasyon yönteminin hastaların hemodinamik durumuna, ağrı düzeyine ve havayolu travması üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem Araştırma randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini Şubat-Ağustos 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Kliniği'nde tedavi gören örneklem seçim kriterlerine uyan 66 hasta oluşturmuştur. Örnekleme alınan hastaların 33'üne minimal invaziv aspirasyon, 33'üne ise geleneksel aspirasyon yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Veri Toplama Formu, Davranışsal Ağrı Ölçeği, Havayolu Travması Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri aspirasyona başlamadan hemen önce, aspirasyondan sonra 1. dakika, 5. ve 15. dakikada hasta başı monitöründen araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın tanımlayıcı verilerin sunulmasında sayı, yüzde ve ortalama kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk analizi değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklerde t-testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Minimal invaziv ve geleneksel aspirasyon uygulanan gruptaki hastaların aspirasyondan hemen önce, aspirasyondan sonra 1. dakikada, 5. dakikada ve 15. dakikada sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ve etCO2 ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Minimal invaziv ve geleneksel aspirasyon uygulanan hastaların aspirasyondan hemen önce, aspirasyondan sonra 1. dakikada, 5. dakikada ve 15. dakikada nabız sayısı ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05), aspirasyondan sonra 1. dakika ve aspirasyondan sonra 5. dakikada SpO2 ortalamaları arasındaki farkın ise istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p0.05), aspirasyondan sonra 1. dakikada, 5. dakikada ve 15.
Özet (Çeviri)
Aim This research was carried out to determine the effects of minimally invasive and traditional suction methods on hemodynamic status, pain level, and airway trauma of patients. Method The research was conducted as a randomized controlled study. The research sample consisted of 66 patients who were treated in the Department of Intensive Care, Department of Anesthesiology and Reanimation, Ege University Faculty of Medicine, between February and August 2020, who met the sample selection criteria. Minimally invasive suction was applied to 33 patients and the traditional suction method was applied to 33 patients. Data Collection Form (blood pressure, pulse rate, SpO2, etCO2 values), Behavioral Pain Scale, Airway Trauma Evaluation Form were used as data collection tools in the study. Data were collected by the researcher from the bedside monitor just before the suction, at the 1st minute, 5th, and 15th minutes after suction. IBM SPSS 25.0 package program was used to analyze the data. Number (n), percentage (%), and mean (± standard deviation) were used to present the descriptive data of the study. Shapiro-Wilk analysis was used for the normal distribution of the research data. Independent samples t-test, ANOVA, and chi-square test were used in the evaluation of the data. The statistical significance value in the study was determined as (p 0.05). There was no statistically significant difference between the mean systolic blood pressure, diastolic blood pressure, and etCO2 in the minimally invasive and traditional suction groups just before aspiration, at the 1st minute, at the 5th minute, and the 15th minute after suction (p> 0.05). It was determined that the difference between the mean pulse rate of patients who underwent minimally invasive and traditional suction, just before suction, at 1 minute, at 5 minutes, and at 15 minutes after suction was statistically significant (p 0.05), and the difference between the mean SpO2 levels at the 1st minute after suction and at the 5th minute after suction was statistically significant (p 0.05), it was found that the difference between the mean BPS scores at the 1st minute, 5th minute and 15th minute after suction was statistically significant (p < 0.05). When the group*time interactions were evaluated, there was no statistically significant interaction between the two groups in terms of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, SpO2 value, and etCO2 values, while the interaction was statistically significant for pulse rate and BPS score. When the changes within the group were evaluated, there was no statistically significant difference between the changes of the mean systolic blood pressure and etCO2 values over time, while a statistically significant difference was found between the changes of diastolic blood pressure, pulse rate, SpO2 value and mean BPS scores over time.