Conflict influenced by geography: Analysis of Kenya's geographical position to explain the Somali and North-Eastern Kenya's unrest
Coğrafya'nın çatışmaya etkisi: Somali-Kuzey Doğu Kenya çatışmasını açıklamak için Kenya'nın coğrafi konumunun analizi
  1. Tez No: 659352
  2. Yazar: FIONA NZINGO ANYANGO ODWAR
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Afrika toplumları ve diğer büyüyen ülkeler zor bir krizden geçmektedir; sömürge öncesi zamanlardan beri etnik çatışmalar vardır. Sömürgecilikten beri çatışmalar farklı türlere dönüştü. Dünyada ciddi bir sorun teşkil ediyor. Afrika içinde en belirgin çatışmaya sahip bölgelerden bazıları batı, orta ve doğu bölgelerinde yer almaktadır. Afrika sınırları sürekli olarak kötü bir şöhrete sahiptir. Tarihe göre, Afrika'daki sınır anlaşmazlığı sömürgeci bir miras. Bu anlaşmazlık, 1884/85 Berlin konferansında Afrika'nın kapışmasından ve bölünmesinden sonra. Afrika'daki çoğu çatışma sisteminde hem etnik sınırlar hem de ulusal sınırlar önemli bir rol oynamaktadır. Afrika bölgesi gibi, Afrika sınırları da çeşitli şekilde 'keyfi' ve 'yapay' sömürge yapıları olarak tanımlanmıştır; bu karardan bazi Afrikalılara zorlandı. Bu belirsiz idari sınırlar geçmişte Kuzey Doğu Kenya'da çok az sonuç vermiştir. Bunun zaman içinde değiştiği kanıtlanmıştır. Somali Al Shabaab'ın artan saldırıları ve Somali mültecilerinin Kenya'ya akması da Kuzey Doğu Kenya'daki çatışma ve güvenlik durumunu etkiledi. Bu rapor, Kuzeydoğu Kenya'daki bağlamı, Somali'deki durumun yayılma etkisine ve bunun daha geniş etkilerine odaklanarak değerlendirecektir. Bu tezde aynı zamanda Somali etnik grubuna ev sahipliği yapan Kenya - Somali sınır bölgelerinin birbirine bağlılığı ve sınır engelinin potansiyel etkisi incelenecektir. Bölgedeki sınır güvenliğinin karmaşıklığına bir katkı olarak sömürgeci ve sömürgeci güçlerin yürüttüğü tarihsel sınırlandırma süreci arasındaki bağlantıyı inceleyeceğim. Jeopolitik analiz, Somali etnik grubundaki kimlik politikalarının ortaya çıkmasının yanı sıra, teröristlerin bu etnik kimliği kendi çıkarları için nasıl kullandıklarını incelemek için de kullanılacaktır. Çalışma, hem ev sahibi hem de mülteci topluluklarındaki sakinleri güçlendiren sürdürülebilir çözümler için programatik önerilerle sona ermektedir. Bu araştırmanın temel amacı, coğrafyanın Kuzey Doğu Kenya'da yaşanan huzursuzluk üzerindeki etkilerini analiz etmek ve Somali'deki devlet içi çatışma tehdidinin Kuzey Doğu Kenya'nın güvenliğini nasıl etkilediğini incelemek ve durumu iyileştirmek için uygun çatışma çözümü yaklaşımını sunmaktır.Araştırma aynı zamanda coğrafyanın Kuzey Doğu Kenya bölgesinde yaşanan benzer çatışmalarda oynadığı rolü analiz etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most troubles areas in the globe is the Horn of Africa (HOA). Many parts of the Horn of Africa remain unable to break free from armed conflicts, violent crime, communal violence, extremism, political instability, and state failures that have plagued the region for decades. Most of the region's zones of armed conflicts and instability today is more concentrated near border areas; this poses a significant risk of spillover. An excellent example of this situation is that of Somali's conflict spillover in the North-Eastern Kenya region. Both Kenya and Somalia/Somaliland have been the subject of numerous conflict assessments over the past fifteen years. This report will assess the context in North-Eastern Kenya with a focus on the spillover effect of the situation in Somalia and its broader implications. This thesis will also look at the connection between the Kenya–Somalia border regions that house Somali ethnic group and the likely consequence of the border. The research will examine the link between the historical bordering process carried out by the colonial and post-colonial powers as a contribution to the complexity of border security in the region. The geopolitical analysis will also examine the emergence of identity politics within the Somali ethnic group, as well as how terrorists have exploited this ethnic identity for their interest. The study concludes with programmatic suggestions for sustainable solutions that empower residents in both the host and refugee communities towards stability.