Kazak Türkleri ve Bodrum'da geçiş dönemi (doğum, düğün, ölüm) gelenek ve uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative review of Kazakh Turks and traditions and practices of the transition period (birth, wedding, death) in Bodrum
- Tez No: 659359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ABBAS ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Alyar, Gamze, Kazak Türkleri ve Bodrum'da geçiş dönemi (doğum, düğün, ölüm) gelenek ve uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme (Yüksek Lisans Tezi), Muğla 2020. Araştırmamız, giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümü üçe ayrılmaktadır. Giriş bölümünde amaç, hedef, kapsam açıklanmıştır. Daha sonra halkbilimi alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın bölümlerinden; birinci bölüm doğum, ikinci bölüm düğün, üçüncü bölüm ölüm âdetlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde doğum âdetlerinin uygulama ve inanışlarına yer verilmiştir. Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında gerçekleşen uygulamalar karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde farklı bölgelerden örnekler verilerek doğum ile ilgili benzer ve farklı uygulamalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde düğün âdetlerinin uygulama ve inanışlarına yer verilmiştir. Düğün öncesi, düğün sırası ve düğün sonrasında gerçekleşen uygulamalar karşılaştırmalı bir şekilde her başlık altında ele alınmıştır. Bu bölümde de karşılaştırma esnasında farklı yörelerden de benzer ve farklı uygulamalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde geçiş döneminin sonuncusu olan ölüm âdetleri, Kazak Türkleri ve Bodrum yöresinde tespit ettiğimiz uygulama ve inanışlar ölüm öncesi, ölüm sırası ve ölüm sonrası olarak ele alınmaktadır. Ölümle ilgili uygulamalar ve inanışlar farklı yörelerden örneklerle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Alyar, Gamze, A comparative review of Kazakh Turks and traditions and practices of the transition period (birth, wedding, death) in Bodrum (Master), Muğla 2020 The introduction is divided into three. The input section describes the purpose, target, scope. The work carried out in the area of folklore was later explained. The first part consists of the birth, second part, wedding part, third part death. In the first part of the study, the practices and beliefs of the birth cults were included. Applications that occur before, during childbirth and after childbirth are discussed in a comparative manner. This section focuses on similar and different birth-related applications by giving examples from different regions. In the second part of our study, practices and beliefs associated with birth in Turkish Kazakh and Bodrum region are addressed. The practices that took place before, during and after the birth are discussed sequentially under each heading. The practices and beliefs were compared with the practices and beliefs in different regions. In the theree part of our study, the practices and beliefs that are found in the Turkish Kazakh and Bodrum region, which is the last of the transitional periods, were classified as pre-death, the sequence of death and post-death. Practices and beliefs related to death are explained with examples from different regions.