Belirsizlik dönemlerinde satın alma davranışları nasıl etkilenir?
How are purchasing behaviors affected in uncertainty periods?
- Tez No: 659386
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gelişen ve değişen dünyada, teknoloji ve ekonomik gelişmeler, insan davranışlarını da zamanla değiştirip, karar verme süreçlerinde ciddi anlamda farklılıklar oluşmasını sağlamıştır. Belirsizlik, insanların üzerinde önemli karar değişiklikleri ve hatta satın alma davranışlarında da değişikliklere neden olabilmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde , tüketicilerin karar alma süreçlerini akademik makaleler, kitap ve dergilerin literatür taraması ile destekleyerek, incelenmiştir. İkinci bölümde, tüketici davranışlarını daha yakından anlayabilmek üzere nöropazarlama kavramını ve araçlarını, kaynak ve bilimsel yayınların taraması ile incelenip, çalışma detaylandırılmıştır. Son bölümde ise tüketicilerin belirsizlikteki satın alma davranışlarının nasıl etkilendiğini ortaya koymak üzere, tüketim dünyasında bu sürecin daha verimli yönetilmesini, dergi, makale, sektörel yayınların taramaları ve ikincil toplanan verilerin incelemeleriyle birleştirerek, tüketici üzerindeki etkisini, alışkanlıklarının yönelimini ve satın alma tercihlerinin ne yönde değiştiğini inceleyerek, literatüre katkı sağlamayı amaç edinip, tüketicilere gelecekte yaşanacak belirsizlik ortamında, bilinçli satın alma davranışları geliştirebilmesi için, akademik olarak ışık tutabilmeyi amaç edinmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına bakıldığında bulunan sonuçların önceki araştırmalarla örtüştüğü görülmektedir. Bu sonuçlar ışığında, ileriki araştırmalarda ise salgın hastalıklar, doğal afet, küresel krizler gibi konuların tüketicinin satın alma davranışında ve karar süreçlerinde ne gibi değişikliklere yol açtığına bakılabilir.
Özet (Çeviri)
In the developing and changing world, technology and economic developments have changed human behavior over time and caused serious differences in decision-making processes. Uncertainty can cause significant decision changes on people and even changes in purchasing behavior. This study aims to contribute to the literature by summarizing how uncertain purchasing behaviors of consumers are affected, managing this process more efficiently in the world of consumption, combining resource reviews, secondary data and scientific samples, examining the effect on consumers and how purchasing preferences have changed. In the light of the sales figures gathered in twelve categories from seven IT and market companies, it was examined that consumers' priorities changed in uncertainty and the purchasing decision process was not always rational. Considering the purchasing behavior in uncertainty, it is seen that the results found overlap with the previous studies. As a result of unplanned purchasing behaviors in this process, it offers researchers some results for consumers and brands. In the light of these results, it can be looked at what kind of changes the issues such as epidemics, natural disasters, global crises have caused in the purchasing behavior and decision processes of the consumer in future studies.