Topluluk bahçelerinin sosyal etkileşim ve sosyal sermaye kazanımına etkileri: Kuzguncuk bostanı örneği, İstanbul
Effects of community gardens on social interactions and social capital gaining: The case of Kuzguncuk bostan, İstanbul
  1. Tez No: 659393
  2. Yazar: MARAL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da yer alan Kuzguncuk topluluk bahçesi örneğinde, topluluk bahçelerinde gerçekleştirilen kentsel tarım faaliyetleri ve diğer etkinliklerin sosyal ilişkiler geliştirme ve sosyal sermaye kazanımında oynadığı rolü tespit etmek ve bu bağlamda topluluk bahçelerinin mevcut ve ileriye dönük başarısına ilişkin sonuçlara ulaşmak hedeflenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay yöntemi seçilmiş, veriler tam gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme ile elde edilmiştir. Araştırmacı Kuzguncuk bostanı'nda 10 gün geçirmiştir. Gözlem yapıldıktan sonra, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile 14 görüşme gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler içerik analiz ile analiz edilmiş, bu analiz sonucunda kuzguncuk bostanının boyutlarıyla sosyal ilişkiler geliştirme ve sosyal sermaye kazanımına önemli ölçüde katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the perspectives of participants from the Kuzguncuk community garden in Istanbul, Turkey and investigates the role that the Kuzguncuk community garden and food growing play in development of social relations and gaining social capital, with reference to the results of the community garden's current and future success. The case study method was chosen as one of the qualitative research methods to use in this research. Data was obtained through complete observations and semi-structured interviews. The researcher spent ten days in Kuzguncuk bostan. After finishing the observation, fourteen interviews were held by using a semi-structured interview method. The collected data were analysed using the content analysis method and consequent to this analysis it was concluded that Kuzguncuk bostan has provided significant contribution to developing social relations and gaining social capital.