Nomofobi ve akıllı telefon bağımlılığının bağlanma stilleri, kimlik duygusu ve kişiler arası problemler açısından incelenmesi
Investigation of nomophobia and smartphone addiction level in terms of attachment styles, sense of identity and interpersonal problems
  1. Tez No: 659392
  2. Yazar: FATMA CANATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının fenomeni olarak addedilen akıllı telefonlar, günlük yaşamlarımızda fonksiyonellik ve pratiklikleriyle konfor sağlarken bunun yanında bağımlılık yapıcı özellikleri ile de pek çok yönden zarara yol açabilmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında akıllı telefon bağımlılığının ve onun bir uzantısı olarak kabul edilebilecek olan nomofobinin (telefonsuz kalma korkusu) gelişiminde, altta yatan faktörleri incelemek önem arz etmektedir. Her ne kadar lise ve üniversite gençliği bu olgular açısından daha risk altındaki gruplar olarak görülse de, akıllı telefon bağımlılığının hemen her yaştan bireyi psikososyal açıdan etkileyen toplumsal bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda, bu çalışmada akıllı telefon bağımlılığı ile nomofobi, kendisiyle ilişkili olabileceği düşünülen bağlanma stilleri, kimlik duygusu ve kişiler arası problemler bağlamında incelenmiştir. Betimsel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmada veriler, yaşları 18-65 arasında değişen ve 535 katılımcıdan oluşan bir toplum örnekleminden elde edilmiştir. Ölçüm araçları olarak ise Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Nomofobi Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Kimlik Duygusu Değerlendirme Aracı ve Kişiler Arası Problemler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, demografik değişkenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve nomofobi açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği ve tüm değişkenlerin birbirleri ile anlamlı korelasyonlara sahip oldukları bulgulanmıştır. Bunların yanı sıra akıllı telefon bağımlılığının; güvenli bağlanma, saplantılı bağlanma, kimlik duygusu ve kişiler arası problemler tarafından anlamlı düzeyde yordandığı tespit edilirken nomofobinin ise kimlik duygusu ve kişiler arası problemler tarafından anlamlı derecede yordandığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular ilgili literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smartphones is considered as the phenomenon of the technology age we are in, which provide comfort with their functionality and practicality in our daily lives, as well as causing harm in many ways with their addictive features. From this perspective, it is important to examine the underlying factors in the development of smartphone addiction, and nomophobia (fear of distant from mobile phone), which can be considered as an extension of smartphone addiction. Although high school and university youth are seen as more at risk in terms of these cases, smartphone addiction is thought to be a social problem that affects individuals of almost all ages psychosocially. In line with this information, this study investigated smartphone addiction and nomophobia in the context of attachment styles thought to be associated with it, sense of identity, and interpersonal problems. In this study carried out with the descriptive research method, the data were obtained from a community sample of 535 participants aged between 18-65. As measurement tools, Smartphone Addiction Scale, Nomophobia Scale, Relationship Scales Questionnaire, Sense of Identity Assessment Tool and Interpersonal Problems Scale were used. According to the results of the analysis conducted for the purpose of the study, it was found that demographic variables show significant differences in terms of smartphone addiction and nomophobia and that all variables have significant correlations with each other. In addition; smartphone addiction was significantly predicted by secure attachment, preoccupied attachment, sense of identity, and interpersonal problems, while nomophobia was significantly predicted by sense of identity and interpersonal problems. The findings presented in this study are discussed in the light of relevant literature.