Türkiye'de uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin sürdürülebilirlik göstergeleri bağlamında incelenmesi Ankara, Aktaş mahallesi örneği
Examining of the context of sustainability indocators of urban regeneration projects which implemented in Turkey: The case study of Ankara Aktaş neighborhood
- Tez No: 659394
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEY KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ile kent nüfusu da artmış buna bağlı olarak kentleşme oranları da artmaktadır. Bu artış ile birlikte kentlerde yayılma, plansız gelişme veya yapılan planların yetersiz kalması gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Kentlerde ortaya çıkan bu problemlerden kaynaklanan olumsuz durumun farklı bir bakış açısı ile ele alınması gerektiği açıktır. Bu yeniden ele almada kentsel dönüşüm kavramı önemli bir rol oynamaktadır. Kentsel dönüşüm kentlerde fiziksel, çevresel ve sosyal koşullarda kalıcı bir iyileştirme amaçlayan kapsamlı, bütünleşik vizyon ve eylemler bütünüdür. Fakat Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri kentlerin fiziksel problemleriyle ilgilenmiş, sosyal, ekonomik ve çevresel problemleri geri plana atmıştır. Başarılı bir kentsel dönüşüm projesi fiziksel, sosyal ve ekonomik faktörlerin birlikte ele alınması ile oluşturulmaktadır. Bu noktada kentsel dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramları içerikleri gereği örtüşmekte, sürdürülebilir kentsel dönüşüm kavramı bu üç faktörün bir arada çalışmasıyla tanımlanmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin sürdürülebilir olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinin sürdürülebilirliğini incelemede birçok yöntem bulunmaktadır. Bu tez kapsamında Hemphill, Berry ve McGreal (2004)'in gösterge temelli çalışması inceleme alanı olarak seçilen Ankara Aktaş Mahallesi için geliştirilmiştir. Aktaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin sürdürülebilirliğinin analizi sonuçlarından, çalışma alanının sürdürülebilir olması için neler gerektiği açıklanmış ve tüm Türkiye'de uygulanan projeler için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase of the world population, the urban population and the rates of urbanization have increased accordingly. With this increase, expansion in cities, unplanned development or insufficiency of plans have emerged as important problems for the urban areas. It is clear that the negative situation arising from these problems in the cities should be reconsidered within a different perspective. In this rethinking, urban regeneration plays an important role. Urban regeneration is a comprehensive, integrated vision and action set that aims a permanent improvement in physical, environmental, economic and social conditions in the cities. But urban regeneration projects in Turkey have centered on only the physical transformation of urban parts, excluding social, economic and environmental problems. A good successful urban renewal regeneration project is created by considering physical, social, economic and environmental factors together. Here, it is seen that urban regeneration and sustainability which are also defined by these three factors are the concepts that should be taken together to form the concept of sustainable urban regeneration. This study aims to discuss whether a sustainable urban regeneration project is being implemented in Turkey. There are many methods to examine the sustainability of urban regeneration projects. Within the scope of this thesis, the indicator-based study of Hemphill, Berry, McGreal (2004) is redeveloped for Ankara Aktaş Neighborhood. From the analysis results of the sustainability of Aktaş Neighborhood Urban Regeneration Project, explained what is required for the study area to be sustainable and recommendations for all projects implemented in Turkey has improved.