The role of European Union in Ukraine crisis
Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizindeki rolü
- Tez No: 659395
- Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG WESSELS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ukrayna krizi Vilnius zirvesinden sonra başlamıştır. Ukrayna ortaklık antlaşmasını imzalamamaya karar vermesi krizin patlak vermesine neden oldu. Krizin başından beri, Avrupa Birliği bu krizin önemli taraflarından birisi olmuştur. Çünkü bu kriz Avrupa Birliğini soğuk savaş sonrası hem normatif hem de güvenlik yapısı açısından etkili olmuştur. Bu çalışma Avrupa birliğinin rolü, onun dâhil oluşu, dış politikası örneğin yaptırımların uygulanması incelemiştir. Çalışmanın amacı nasıl yapısalcılık ve savunmacı gerçekçilik Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizindeki rolünü açıkladığını göstermektir. Bu tez iki kısma ayrılmıştır: Birinci bölüm; bu krize neyin yol açtığını anlamak için kriz öncesini dönem hakkında bilgi vermektedir. İkinci bölüm; Ukrayna krizi ile ilişkilidir. Her iki bölümde de teoriler incelenmiştir. Bu teoriler Avrupa Birliği için altı önemli noktaya vurgu yapar: İlk olarak, yapısalcılık, Avrupa Birliği'nin nasıl dış politika yürüttüğünü belirlerken üç önemli noktayı belirlemişlerdir. 1.) Avrupa Birliğinin normatif pozisyonu; 2.) Kimliksel farklılık 3.) İnsani yöndür. İkinci olarak, savunmacı gerçekçilik de Avrupa Birliği'nin rolü için üç önemli noktaya vurgu yapar: 1.) Güvenlik sorunları; 2.) Avrupa Birliği'nin ve Rusya'nın niyeti; 3.) Dengeleme ve savunmacı gerçekçiliğin uygulanabilirliğidir. Bu altı nokta, Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizindeki rolünü hem yapısalcılık hem de savunmacı gerçekçilik analizini kolaylaştırır. Ayrıca, iki teorinin de zayıflıkları çalışmada mevcuttur. Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizine dâhil olmasının motivasyonunu anlamak için, Kırım'ın ilhakı ve Donbass'taki savaş çalışmada bulunmaktadır. Bu bağlamda Rusya'nın ve Ukrayna'nın pozisyonu görüşleri ve Avrupa Birliğiyle ilişkileri de açık bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ukraine crisis has begun after Vilnius summit in 2013. Ukraine decided not to sign the Association Agreement with European Union, which gave rise to the outbreak of crisis. Since the beginning of it, European Union has become one of the important sides in this crisis, for the crisis had an impact on the both normative and security structure after the cold war. This study investigates the role of European Union, its involvement, and its foreign policy choice such as imposition of sanction, during the crisis. This study's aim is to demonstrate that how both constructivism and defensive realism explain the European Union's role in Ukraine crisis. The thesis divided into two part: First part gave an insight into the pre-crisis era to understand what led to the outbreak of crisis. Second part is related to Ukraine crisis. In both parts, theories are examined. Those theories highlight six important points for European Union: Firstly, constructivism identifies three important point how European Union conduct its foreign policy: 1.) Normative position of European Union; 2.) Ideational difference; 3.) Humanitarian aspect. Those three aspect examined through the help of constructivism. Secondly, defensive realisms identifies also three important aspect of European Union's position: 1.) Security issue; 2.) Intention of Russia and European Union; 3.) Balancing action and defensive realism applicability. Those six point facilitates the analysis of both constructivism and defensive realism in European Union's role in Ukraine crisis. Moreover, the weaknesses of both theories also presented. To understand European Union's motivation to involve in Ukraine crisis, the annexation of Crimea and war in Donbass are presented in this study. In this context, Russia and Ukraine's position, views and relations with European Union are also examined clearly.