Kadın girişimciliğini destekleyen sivil toplum kuruluşlarının kadın girişimciliğine etkisinin İstanbul ili için incelenmesi
A research of the impact of civil society organizations supporting women entrepreneurship on women entrepreneurship in Istanbul
  1. Tez No: 659428
  2. Yazar: İNCİ GÜLSÜN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Girişimciliğin temellerinin 20. yüzyılda modern iktisat yaklaşımında Shumpeter'in“The Theory of Economic Development”adlı kitabı ile atıldığı bilinir. Yeni bin yılın başlamasıyla birlikte girişimciliğin gelişmekte olan ülkelerde daha çok desteklendiği görülmektedir. Ekonomik hayat içinde yeterince yer alamayan kadınların, kadın girişimciliği konusunda da varlık gösteremediği gözlemlenmektedir. Diğer yandan kadın ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına ilginin artmasıyla birlikte, kadın kooperatifleri, kadın dernekleri, 2002 yılında kadın girişimcilerin kurduğu Kagider ve benzeri oluşumlar toplumsal hayatımızda yerlerini almaktadır. Girişimciliğin gelişmekte olan ülkeler için artan önemi, yüzde elli olan kadın nüfusunun yaklaşık olarak yüzde otuzunun ekonomiye katılabilmesi ve buna ek olarak kadın girişimciliğini destekleyen sivil toplu kuruluşlarının (STK) bu konuda neler yapabildiği konusu, aralarındaki ilişki ve etkileşim önem kazanmaktadır. Hızla değişen teknolojiye bağlı olarak değişen örgüt yapıları Birleşmiş Milletler Binyıl kararları ile postmodern etkilerin daha belirgin görülmeye başlanması, STK'ların önemi, şirketlerde kurumsal sosyal sorumluluk yapılanmaları, kadın istihdamı ve girişimciliğindeki yaklaşımlar ile bunlar arasında var olabilecek etkiler araştırmanın kapsamındadır. Kadın girişimciliğini destekleyen sivil toplum kuruluşlarının, kadın girişimciliği üzerinde etkilerinin olup olmadığı ve kadınların beklentileri ile bu STK'ların faaliyetlerinin ne kadar uyumlu olduğu incelenmiştir. Bu nedenle çalışmada, kadın girişimciler ve kadın girişimciliğini destekleyen sivil toplum kuruluşlarının arasında etkileşim üzerinde durulmuştur. Kadın hayatın içinde birçok fonksiyonu yerine getirmeye kodlanmıştır. Bu nedenle, kadınların girişimcilik konusundaki yaşadıklarında toplumsal cinsiyet yaklaşımının etkisi postmodern bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın temel amacı; Kadınların girişimci olurken ve bu girişimciliği sürdürürken karşılaştığı olumlu ve olumsuz durumlar nelerdir araştırmak, kadınların kadın girişimciliğini destekleyen STK'larla nasıl karşılaştıkları, beklentilerinin kadın girişimciliğini destekleyen sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ile ne kadar uyumlu olduğunun anlaşılmasıdır. Buna bağlı olarak“Kadın girişimciliğini destekleyen STK'ların kadınları desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği faaliyetler kadın girişimciliğini destekliyor mu ne fayda yaratıyor, faaliyet ve etkinliklerini değerlendirebiliyorlar mı? Bu konuda ki geri dönüşleri nasıl ölçüyorlar?”konusunun araştırılması ve analiz edilmesidir. Böyle bir konunun nitel araştırma yapılarak derinlemesine mülakat yöntemi ile irdelenmesinin uygun bir bilimsel yöntem olacağı düşünülmüştür. Sorular ve Mülakat süreci postmodern feminist yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Maxqda nitel içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the fundamentals of entrepreneurship were laid in the modern economic approach in the 20th century with Shumpeter's book“The Theory of Economic Development”. With the beginning of new millenium, it is seen that entrepreneurship is supported more in developing countries. It is observed that women who can not take enough part in economic life, can not also show presence in women's entrepreneurship. On the other hand, with the increasing interest in non-governmental organizations related to women, women's cooperatives, women's associations, Kagider and similar organizations established by women entrepreneurs in 2002 are taking their place in our social life. The increasing importance of entrepreneurship for developing countries, the participation of 30% of female population to the economy (which is 50% actually) and, additionally, the fact of what these non-governmental organizations (NGOs) supporting women's entrepreneurship can actually perform and the relationship and interaction between them gain importance. The changing organizational structures depending on the rapidly changing technology, the emergence of postmodern effects with the United Nations Millennium decisions, the importance of NGOs, the structuring of corporate social responsibility in the organizations, the approaches of women's employment and entrepreneurship and the effects that may exist between all these are within the scope of the study. Whether non-governmental organizations that support women's entrepreneurship have an impact on women's entrepreneurship and to what extent the expectations of women and the activities of these NGOs are compatible were examined. Therefore, the study focused on the interaction between women entrepreneurs and non-governmental organizations that support women entrepreneurship. Women are coded to perform many different functions in life. The impact of the social gender approach in women's experiences in entrepreneurship has been tried to be evaluated with postmodern approach. The main purpose of this research is; what are the positive and negative situations women encounter while becoming and pursuing entrepreneurship? How women encounter these NGOs is to understand how their expectations are in line with the activities of non-governmental organizations that support women's entrepreneurship. Accordingly, do the activities carried out by NGOs supporting women entrepreneurship support women entrepreneurship, what benefits do they create, do they evaluate their activities? What is the method of research and analysis of how they measure the feedbacks on this subject? It has been considered to examine such a subject scientifically through qualitative research and with in-depth interview method. The Questions and Interview process has been carried out with a postmodern feminist approach. Maxqda qualitative content analysis is used in this study.