Türk dünyası romanlarında İkinci Dünya Savaşı
Second World War in Turkish world romans
  1. Tez No: 659436
  2. Yazar: PULAT MAMATKULOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TURAN KALLİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmada Türk Dünyası edebiyatlarında yazılan İkinci Dünya Savaşı konulu Kanla Yazılan Kitap (1944) Uzak Sahillerde (1954), Korkunç Yıllar (1956), Toprak Ana (1963), Ufuk (1964), ve sürgün temalı İki Kasım Bin Dokuz Yüz Kırk Üç (1990), Gurbetten İniltiler (2002) romanlarının ayrıntılı ve karşılaştırmalı incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Türk Dünyası Edebiyatlarında yazılan İkinci Dünya Savaşı konulu romanları inceleyerek bu savaşa Sovyetler Birliği tarafından katılan Türk ülkeleri ve Türk milletinin o çağlardaki yaşadıkları zorlu günlerle okuyucuyu tanıştırmak olmuştur. Çalışmada İkinci dünya savaşı yıllarında ve savaş sonrasında Türk dünyası edebiyatlarında yazılan bu romanlar incelenerek romanların birbirine benzer ve farklı tarafları açığa çıkarılmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde İkinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşına katılan Türk ülkeleri ve bu ülkelerin savaşı kazanmaktaki önemi hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, çalışma kapsamında bulunan romanlar ayrıntılı şekilde olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, bakış açısı ve anlatıcı açısından incelenmiştir. İkinci bölümde, çalışmada ele alınan romanlar tematik ve teknik yönden karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, World War II themed Book Written in Blood (1944), Far Coasts (1954), Terrible Years (1956), Mother Earth (1963), Horizon (1964) and exile-themed Two November Nine Hundred Forty-Three (1990), Gurbetten İniltiler (2002) novels were examined in detail and comparatively. The aim of the study was to introduce the reader to the difficult days of the Turkish nation and the Turkish countries that participated in this war by the Soviet Union by examining the novels about the Second World War written in Turkish World Literatures. In this study, these novels written in Turkish world literatures during and after the Second World War were examined and similar and different sides of the novels were revealed. In the introduction part of our study, general information is given about the Second World War, the Turkish countries participating in the Second World War and the importance of these countries in winning the war. In the first part, the novels within the scope of the study are examined in detail in terms of plot, personal staff, time, place, perspective and narrator. In the second chapter, the novels discussed in the study are compared in terms of thematic and technical aspects.