Bilim kurgu ve Türk romanlarında bilim kurgu üzerine bir araştırma
A research on science-fiction and science-fiction in Turkish novels
  1. Tez No: 663346
  2. Yazar: MELEK İLAYDA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Hugo Gernsback tarafından 1924 yılında Scientifiction adlı bir derginin kurulmasıyla birlikte kavramsal olarak bir yazın türünün adı haline gelen Science-Fiction Türk edebiyatında Orhan Duru'nun dilimize kazandırmasıyla birlikte Bilim kurgu olarak adlandırılmıştır. Bilim kurgu türü için farklı adlandırma girişimleri olsa da Orhan Duru'nun önerisi kalıcı olmuştur. Bilim kurgu türü bilimsel ve teknolojik olanaklar yoluyla beslenen ve esneyebilen hayal gücünün bilim ve teknoloji odağında yazın sahasına yansıması olarak tanımlanabilmektedir. Orhan Duru'dan aktardığımız bilgilere göre“bilim kurgunun ancak bilimin izin verdiği oranlarda gerçekleşmesi mümkün olanı ele alan bir yazın türü”olduğu söylenebilmektedir. Bilim kurgu türü Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Küresel Ekonomik Buhran'ın yarattığı kaotik ve karamsar bir ortamda bilimsel ve teknolojik gelişmelerden beslenerek ortaya çıkmıştır. Dünyayı etkisi altına alan bu gelişmelerin de tetiklemesiyle bilim kurgu türü edebiyat sahasındaki yerini almıştır. Bu çalışmada Türk edebiyatında 1996-2019 yılları arasında verilen bilim kurgu türündeki romanlar incelenmiş olup, söz konusu romanların kurgu unsurları ve anlatım teknikleri üzerinde durulmuştur. Bilim kurgu türünün tanımlarına ve tarihsel sürecine yer verilmiştir. Cumhuriyet Döneminde 1996 ve 2019 yılları arasında verilen Türk bilim kurgu romanlarının en çok işlediği temalar tespit edilmiş, bu romanlarda işlenilen temaların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Science-Fiction, which became conceptually the name of a literary genre with the establishment of a journal called Scientific in 1924 by Hugo Gernsback, was named as Science-Fiction in Turkish literature after Orhan Duru brought it to our language. Although there are attempts to be named differently for the science fiction genre, Orhan Duru's suggestion has been permanent. Science fiction can provide science fiction scientific possibilities as a false reflection of the potential with science fiction scientific potential in science and technology focus. According to the program we quoted from Orhan Duru, it can be said that“science fiction is a genre that deals with what is possible only at the rates allowed by science”. The science fiction genre has emerged from the chaotic and pessimistic scientific and technological developments created by the First World War, the Second World War and the Global Economic Depression. With the triggering of these developments that have influenced the world, the science fiction genre has taken its place in the field of literature. In this literary Turkish literature, the science fiction novels given between 1996 and 2019 were examined, and the fictional elements and expression style of these novels were emphasized. The definition and history of the science fiction genre are included. In the Republic Period, the themes that the Turkish science fiction novels given in the pages of 1996 and 2019 are the most work have been determined, and the themes covered in these novels have been analyzed.