Algılanan ebeveyn kabul düzeyi ve oğulların psikolojik becerileri üzerine inceleme
Examination about perceived parental acceptance and psychological abilities of sons
  1. Tez No: 659449
  2. Yazar: FEHİME MERVE DAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın temeli çocuklukta anne-babadan algılanan kabul ya da reddin; yetişkinlikteki psikolojik gelişimi ve genel uyumu yordadığını açıklayan bir sosyalizasyon kuramı olan Ebeveyn Kabul-Red kuramına dayanmaktadır. Babadan algılanan kabul ve ya reddin 16-24 yaş arasındaki erkek ergenlerdeki psikolojik uyum ve duygusal zeka ile ilişkisi incelenmiş, baba grubunun kendi babalarından algıladıkları kabul-red ile, ergen grubunun babalarından algıladıkları kabul-red seviyeleri karşılaştırılmıştır. Katılımcılar baba grubu (n=40) ve onların oğullarından oluşan genç grubu (n=48) olarak iki gruptan oluşmaktadır. Genç grubunun yaşları 16 ile 24 arasında değişmektedir. Bu çalışmada ebeveyn kabulünü ölçmek için“Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Yetişkin Formu(baba)”(EKRÖ) , psikolojik uyumu ölçmek için“Kişilik Değerlendirme Ölçeği”(KİDÖ) , duygusal zekayı ölçmek içinse Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği" (DZÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, baba grubunun kendi babalarından algıladığı kabul-red, kendi oğullarının onlardan algıladığına göre istatistiksel olarak redde daha yakındır.Ayrıca gençlerin babalarından algılamış olduğu kabul seviyesi, psikolojik uyumla, psikolojik uyumu oluşturan bir çok alt faktörle ve duygusal zekayla ilişkilidir. Daha çok kabul algılayan gençlerin psikolojik uyumu daha iyi, duygusal zekaları daha yüksektir. Araştırma bulguları, literatürdeki çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study grounds on the Parental Acceptance-Rejection Theory which searches about the effects of acceptance or rejection people perceive from their parents when they were kids. It analyzes the relationship between paternal acceptance-rejection and psychological adjustment, paternal acceptance-rejection, and emotional intelligence on male adolescents between the age of 16-24. The study also compares the levels of paternal acceptance fathers perceived from their own fathers and adolescents perceived by their fathers. Participants comprised of two groups. Father group (n=40) and the young group who are sons of father group (n=48). PARQ(Parental Acceptance-Rejection Questionnaire) is used to measure parental acceptance-rejection, PAQ(Psychological Adjustment Questionnaire) is used to measure psychological adjustment and Schutte Modified Emotional Intelligence Scale to measure emotional intelligence. The findings of the study show that fathers perceived more rejection from their fathers then their sons did from them. In addition to that, paternal acceptance adolescents perceived is in a relationship with psychological adjustment and emotional intelligence. boys who perceived more acceptence are more likely to have higher psychological adjustment and higher emotional intelligence. Findings of this study are discussed in consideration of literature.