Ebeveynlerin aile içi şiddet farkındalık düzeylerinin açıklanmasında olumsuz çocukluk yaşantılarının ve algılanan ebeveyn kabul-red durumlarının rolü
The role of negative childhood experiences and perceived parental acceptance- rejection in explaining parents' domestic violence awareness levels
  1. Tez No: 771749
  2. Yazar: AHMET ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN YAZICI ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin aile içi şiddet farkındalıklarını etkileyen demografik değişkenler ile olumsuz çocukluk deneyimlerinin ve ebeveyn kabul-ret düzeylerinin şiddet farkındalığı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın örneklemini oluşturan 466 ebeveynden demografik bilgi formu, Aile İçi Şiddet Farkındalık Ölçeği, Olumsuz Çocukluk Yaşantıları Ölçeği ve Yetişkin Ebeveyn Kabul-Ret Ölçeği aracılığı ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, çok değişkenli regresyon, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, t-testi analizi ve tek yönlü Anova teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin olumsuz çocukluk yaşantılarının sayısı ve baba ret düzeyleri arttıkça şiddet farkındalık düzeylerinde anlamlı oranda düşüş gözlendiği sonucu elde edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise cinsiyet değişkeninin aile içi şiddet farkındalığını yordarken, olumsuz çocukluk yaşantıları, anne kabul-ret düzeyi ve baba kabul-ret düzeyi olan bağımsız değişkenlerin aile içi şiddet farkındalığını yordamadığı tespit edilmiştir. Bununla beraber, ebeveynlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, anne baba eğitim düzeyi ve evlenme şekli gibi değişkenlerin aile içi şiddet farkındalık düzeyini anlamlı oranda etkilerken, ebeveynlerin çocukları ile birlikte yaşama durumu, bir işte çalışıp çalışmama, psikolojik bir probleme sahip olup olmama, medeni durum ve gelir durumu değişkenlerinin ise aile içi şiddet farkındalığını anlamlı oranda etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of demographic variables that affect parents' awareness of family violence, negative childhood experiences and parental acceptance rejection levels on violence awareness. For this purpose, data were collected from 466 parents, who constitute the sample of the study, by means of demographic information form, Domestic Violence Awareness Scale, Adverse Childhood Experiences Scale and Adult Parent Acceptance Rejection Scale. In the analysis of the data, descriptive statistics, multivariate regression, Pearson product-moment correlation coefficient, t-test analysis and one way Anova techniques were used. As a result of the research, it was concluded that as the number of negative childhood experiences of parents and father rejection levels increased, a significant decrease was observed in violence awareness levels. As a result of the regression analysis, it was determined that while the gender variable preticted the awareness of domestic violence, our independent variables, which were negative childhood experiences, mother acceptance-rejection level, and father acceptance-rejection level, did not pretict domestic violence awareness. On the other hand, while variables such as gender, age, education level of the parents, education level of the parents and the type of marriage significantly affect the level of awareness of domestic violence, the status of parents living with their children, whether they work in a job, whether they have a psychological problem, marital status and income status variables did not significantly affect the awareness of domestic violence.