Üstün ve normal zeka düzeyine sahip 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin ebeveyn kabul ret düzeylerini algılayışlarıyla empati düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between perceived parental acception and rejection levels and empathy levels of superior and normal intelligence children in 4th and 5th grade
- Tez No: 264552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KÖKSAL KONİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; üstün ve normal zekâ düzeyindeki çocukların algıladıkları ebeveyn kabul ve ret düzeyleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Çalışmada, algılanan ebeveyn kabul ve ret düzeyi ve empati düzeyinin, cinsiyete, sınıf düzeyine, anne babanın eğitim düzeyine ve mesleğine, ailenin sosyo ekonomik düzeyine, kardeş sayısına, doğum sırasına ve anne babayla sıklıkla yapılan faaliyetlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Ayrıca algılanan ebeveyn kabul ret düzeyi ile empati düzeyi arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla 4. ve 5. sınıfta okuyan 327 çocuğa (Bunların 30'u üstün zekâ düzeyine sahip, 50'si üstünlerle birlikte eğitim gören normal zekâ düzeyine sahip) ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Ebeveyn Kabul Ret Ölçeği (Parental Acception Rejection Questionnaire) (Çocuk Formu)? ve ?Çocuklar İçin Empati Ölçeği? uygulanmıştır.Analizlere göre araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir;1.Ebeveyn kabul ret düzeyi, bütün grupta cinsiyet, baba mesleği, sosyo ekonomik seviye ve anne babayla sıklıkla yapılan faaliyetler değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Üstün zekâ düzeyine sahip ve onlarla birlikte öğrenim gören normal zekâ düzeyine sahip öğrenci gruplarında ise belirlenen değişkenler açısından anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ebeveyn kabul ret düzeyleri üç grup arasında normal zekâ düzeyine sahip öğrenciler lehinde anlamlı düzeyde farklıdır. Özellikle Ebeveyn Kabul ve Reddetme Ölçeği' nin sıcaklık-sevgi alt boyutunda üstün zekâ düzeyine sahip öğrenciler lehinde anlamlı bir fark vardır.2.Empati düzeyi, bütün grupta cinsiyet ve aileyle yapılan faaliyetler değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Üstün zekâ düzeyine sahip ve onlarla birlikte öğrenim gören normal zekâ düzeyine sahip öğrenci gruplarında ise cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farka rastlanmıştır. Empati düzeyleri ise yine üç grup arasında normal zekâ düzeyine sahip öğrenciler lehinde anlamlı düzeyde farklıdır.3.Ebeveyn Kabul ve Reddetme Ölçeği ile Empati Ölçeği puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Ebeveyn Kabul ve Reddetme Ölçeği' nin sıcaklık-sevgi alt boyutu ve Empati Ölçeği puanları arasında pozitif, saldırganlık-kin, ilgisizlik-ihmâlkârlık ve ayrıştırılmamış reddetme alt boyutları ve Empati Ölçeği puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to research relation between perceived parental acception and rejection levels and empathy levels of superior and normal intelligence children. In this study, it is observed that if children?s perceived parental acception and rejection levels and empathy levels varies due to gender, grade, parents? education levels and occupations, family?s socio-economic level, number of siblings, birth order and activities frequently participated with parents. Also, relation between perceived parental acception rejection level and empathy level is researched. For this purpose, `Personal Information Questionnaire?, `Parental Acception Rejection Questionnaire (Child Form)? and `Empathy for Children Questionnaire? is applied to 327 children in 4th and 5th grade (30 is superior, 50 is normal having education with superiors).According to analysis, results of research may be summarized;1-Parental acception rejection level, varies in all group due to gender, father?s occupation, socio-economic level and activities frequently participated with parents. No significant difference encountered on determinated variables in superiors and normals having education with superiors. Parental acception rejection levels differ in favor of normals in three groups. Especially there?s a significant difference in favor of superiors, at warmth-affection subscale in Parental Acception Rejection Questionnaire.2-Empathy level differs due to gender and activies frequently participated with parents in whole group. In superiors and normals having education with superiors groups, it is encountered a significant difference, due to gender. Empathy levels significantly differs between three groups, in favor of normal students.3-It is encountered a significant relation between Parental Acception Rejection Questionnaire and Empathy Questionnaire points, in negative direction. It is found a positive directed relation between Parental Acception Rejection Questionnaire?s warmth-affection subscale, with Empaty Questionnaire, and a negative directed relation between hostility-aggression, indifference-neglect and undifferentiated rejection subscale, with Empathy Questionnaire points.