Birleşik Krallık'ın terörizmle mücadele stratejisinin 11 Eylül 2001 saldırıları öncesi ve sonrasının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the UK's counter-terrorism strategy, before and after the September 11, 2001 attacks
  1. Tez No: 659448
  2. Yazar: KAZİM MURAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY SADIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Terörizm; demokrasiye yönelik en büyük tehditlerden birisidir. Terörizm; ideolojisi, stratejisi, yöntemi, güdüleyici etkenleri, eylem ve saldırıları; zamana, mekâna ve kuvvetine göre değişiklik gösterse de daima güvenlik için bir tehdit olagelmektedir. Terörizmin şiddet ve saldırısının etkisinin en fazla görüldüğü 11 Eylül 2001 terör saldırıları kadar tarihte; korkutucu, dehşet yaratıcı, heyecan verici, sonuçları ile devletlerin terörizmle mücadele sistemlerini etkileyen bir terör saldırısı olmamıştır. Birey, toplum, ülke güvenliğinin sağlanması ve istikrarın devamlılığı için zayıflıkları azaltacak askeri, ekonomik, sosyal alan başta olmak üzere her alanda tedbirler alınarak; terörizmin nedenleri ortadan kaldırılmalı, terör örgütlerinin faaliyetleri etkisiz hale getirilmelidir. Bu anlayışla, bir asırdan fazlaya dayanan terörizmle mücadele deneyimine sahip Birleşik Krallık'ın; öngörebildiği tehlike, risk ve tehditlere karşı proaktif yaklaşım ile tedbirler geliştirdiği ve diğer devletlerin terörizmle mücadele yöntem ve planlamalarına etki ettiği bilinmektedir. Bu kapsamda, terörizmle mücadelede bir dönüm noktası olan 11 Eylül 2001 terör saldırılarının öncesi ve sonrasında Birleşik Krallık'ın terörizmle mücadele stratejisinin karşılaştırmalı analize yapılmaktadır. Tezin sonucunda; terörizmle mücadelede başarının bir yöntemin uygulanmasına bağlı olmadığı, her alanı kapsayan bütünlük içerisinde bir yaklaşım gösterilmesi gerektiği, Birleşik Krallık'ın terörizmle mücadele stratejisinde görülen değişiklikler ve geleceğe yönelik yaklaşımları ile ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the biggest threats to democracy. Although motivation, strength, strategy, method, attack types vary in time and place, terrorism has always been a threat to security.; its ideology, strategy, method, motivators, actions and attacks; although it varies according to time or place and strength, it is always a threat to security. September 11 attack stands alone in the history of mankind in terms of its magnitude, horror, emotions in the society and consequences which affected the states` counter terrorism measures. The causes of terrorism must be eliminated and the activities of terrorist organizations must be neutralized by developing precautions in every field, especially military, economic and social. These precautions should aim to ensure the security of the individuals, society, country and to maintain stability. With this approach, the United Kingdom, which has more than a century of experience in fight against terrorism is known to affect the methods and planning of other states ; with its well established proactive approach to mitigate the risks, dangers and threats. Therefore, in this thesis, the anti-terrorism strategies of the United Kingdom before and after September 11, which is a turning point in the fight against terrorism, are analyzed. lt is demonstrated that; success in the counter terrorism measures depend on comprehensive approaches rather than following the implementation of a unique method, by presenting the changes in the terrorism strategy of the United Kingdom and its future plans.