Kurşun maruziyeti ve şelasyon tedavisi sonrası metabolomik ve lipidomik analizler
Metabolomic and lipidomic analysis after lead exposure and chelation treatment
- Tez No: 659454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kurşun, kullanışlı fizikokimyasal özellikleri nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılan ve önemli toksik etkileri bulunan bir ağır metaldir. Tedavisinde şelasyon ajanları uygulanmakta olup, intravenöz sodyum kalsiyum edta tedavide kullanılan önemli şelasyon ajanlarından biridir. Bu tez çalışması ile kurşuna maruz kalan işçilerde şelasyon tedavisi öncesi ve sonrasında metabolomik profilde oluşan değişikliklerin incelenmesi, oto-oksidasyon ile oluşan oksisterol düzeylerinin değerlendirilmesi; bir sfingolipit metaboliti olan sfingozin-1-fosfat (S1P) düzeylerinin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, otooksidasyonla oluşan oksisterol türevlerinden 7-ketokolesterol (7-KC), 3β, 5α, 6β trihidroksi kolestan (triol) ve S1P düzeylerinin belirlenmesi LC-MS/MS ile, metabolomik analizler ise GC-MS/MS ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lead is a widely preferred heavy metal in the industry due to its useful physicochemical properties and it has important toxic effects. Chelation agents are used in its treatment and intravenous sodium calcium edta is one of the important chelation agents used in the treatment. With this thesis study, examining the changes in the metabolomic profiles before and after chelation therapy, evaluating the oxysterol levels formed by auto-oxidation; Sphingosine-1-phosphate (S1P) levels, a sphingolipid metabolite, were performed. For this purpose, 7-ketocholesterol (7-KC), 3β, 5α, 6β trihydroxy cholestane (triol) and S1P levels of oxysterol derivatives formed by autoxidation were analyzed by LC-MS/MS. Metabolomic analyzes were performed with GC-MS/MS.