Malatya ve çevresinde mikrositik anemili ve sağlıklı çocuklarda kan kurşun düzeyinin araştırılması
Investigation of blood lead levels in healthy children and children with microcytic anemia in Malatya and its surroundings
- Tez No: 935973
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Malatya ve Çevresinde Mikrositik Anemili ve Sağlıklı Çocuklarda Kan Kurşun Düzeyinin Araştırılması Amaç: Malatya ve çevresinde sağlıklı ve mikrositik anemisi olan çocuklarda KKD'yi araştırmak, tıbbi müdahale gerektiren KKD'si olanları belirlemek ve iki grup arasında karşılaştırma yaparak KKD ile mikrositik anemi arasında ilişki olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında, yaşları 2-17 arasında değişen 110 sağlıklı ve 110 mikrositik anemisi olan toplam 220 çocuğun KKD'si çalışıldı. Eş zamanlı olarak kurşun maruziyetine ait risk faktörlerini belirlemek için katılımcılara; yaş, cinsiyet, plastik oyuncak maruziyeti, evlerinin otoyol kenarında bulunma durumu, iş ya da hobi nedeniyle kurşuna maruz kalan yakınların varlığı, 1950'den önce yapılmış bir evde oturulup oturmadığı ya da böyle bir evi düzenli ziyaret etme durumu, göçmen ya da mülteci olup olmadıklarının sorgulandığı bir anket uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 110 anemi grubu ve 110 kontrol grubu olmak üzere toplamda 220 katılımcı dâhil edildi. Katılımcıların 112'si (%50,9) kız, 108'i (%49,1) erkekti ve yaş ortancası 8,0 (3,5-13,0)'di. KKD ortalaması ise 7,6±0,3 μg/dl olarak bulundu. Çalışmaya dâhil edilen tüm katılımcıların oyuncak maruziyeti vardı ve hiçbiri eski evde yaşamamaktaydı.
Özet (Çeviri)
Investigation of blood lead levels in healthy children and children with microcytic anemia in Malatya and its surroundings Aim: The aim of this study was to investigate BLL in healthy children and children with microcytic anemia in Malatya and its surroundings, to determine those who had BLL that requires medical intervention and to find out whether there was association between BLL and microcytic anemia by comparing the two groups. Material and Method: BLLs of a total of 220 children, 110 healthy and 110 with microcytic anemia, whose ages varied between 2 and 17 were studied between December 2018 and June 2019. In order to identify risk factors for lead exposure simultaneously, the participants were given a survey including questions such as age, gender, exposure to plastic toy, whether their house was on the side of the highway, presence of relatives exposed to lead due to work or hobby, whether they lived in a house built before 1950s or visited such a house regularly and whether they were immigrants or refugees. Results: A total of 220 participants, 110 in the anemia group and 110 in the control group, were included in the study. 112 (50.9%) of the participants were female, while 108 (49,1%) were male and mean age was 8.0 (3.5-13.0). Mean BLL was found as 7.6±0.3 μg/dl. All of the participants in the study had a history of toy exposure and none of them were living in an old house.