Kurşun asetat maruziyeti sonucu oluşan nefrotoksisiteye karşı mirisetin, kaemferol, fisetin ve galanginin koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of the protective role of myrisetin, kaemferol, fisetin and galangin against nephrotoxicity caused by lead acetate exposure
- Tez No: 689859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada; deneysel olarak kurşun asetat (LA) indüksiyonu oluşturulmuş sıçanlarda, antioksidan ve antienflamatuvar etkileri bilinen mirisetin, kaemferol, fisetin ve galangin uygulamasının böbrek dokusundaki oksidatif stres ve enflamatuvar yanıtı ne ölçüde engelleyebileceği ortaya konulmaya çalışıldı. Çalışmada 70 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek 10 gruba ayrıldı. Bu gruplar sırasıyla; kontrol, LA (100 mg/kg), LA+MYC100 (100 mg/kg), LA+MYC200 (200 mg/kg), LA+KMP100 (100 mg/kg), LA+KMP200 (200 mg/kg), LA+FST100 (100 mg/kg), LA+FST200 (200 mg/kg), LA+GLG100 (100 mg/kg) ve LA+GLG200 (200 mg/kg) gruplardır. Çalışmada kullanılan tüm maddeler 28 gün boyunca her gün gavaj yoluyla verildi. Çalışmanın sonunda tüm hayvanlar anestezi altında, kardiak punction ile alınan kanlarından serum elde edildi, böbrek dokuları ise çıkartıldı. Serum örneklerinde üre, kreatinin ve kan üre azotu miktarları otoanalizörde ticari kit kullanılarak bakıldı. Böbrek dokularında ise lipid peroksidasyonunu belirlemek için malondialdehit (MDA) düzeyi, protein oksidasyonunu belirlemek için protein karbonil, toplam ve serbest tiyol düzeyleri, DNA oksidasyonunu belirlemek için 8-hidroksi deoksi guanozin (8-OH dG) düzeyi, antioksidan durumu belirlemek için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GSH-Rx), paraoksonaz (PON), aril esteraz (ARE) aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) düzeyi, inflamatuvar yanıtın gözlenmesi için ise nitrik oksit (NOx) ve prostaglandin E2 (PGE2) düzeyleri ölçüldü. Çalışmanın istatistik analizi SPSS v16.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı. Elde edilen veriler ortalama±standart sapma şeklinde ifade edildi ve p değeri 0.05 ve daha küçük olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to reveal to what extent the administration of myricetin, kaemferol, fisetin and galangin, which are known to have antioxidant and anti-inflammatory effects, can prevent oxidative stress and inflammatory response in the kidney tissue in rats with experimental lead acetate (LA) induction. 70 rats were used in the study. Rats were randomly selected and divided into 10 groups. These groups are respectively; control, LA (100 mg/kg), LA+MYC100 (100 mg/kg), LA+MYC200 (200 mg/kg), LA+KMP100 (100 mg/kg), LA+KMP200 (200 mg/kg), LA+FST100 (100 mg/kg), LA+FST200 (200 mg/kg), LA+GLG100 (100 mg/kg) and LA+GLG200 (200 mg/kg) groups. All substances used in the study were given by gavage every day for 28 days. At the end of the study, serum was obtained from the blood of all animals taken by cardiac puncture under anesthesia, and kidney tissues were removed. The amounts of urea, creatinine and blood urea nitrogen in serum samples were measured in an autoanalyzer using a commercial kit. In kidney tissues, malondialdehyde (MDA) level to determine lipid peroxidation, protein carbonyl, total and free thiol levels to determine protein oxidation, 8-hydroxy deoxy guanosine (8-OH dG) level to determine DNA oxidation, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione reductase (GSH-Rx), paraoxonase (PON), aryl esterase (ARE) activities and reduced glutathione (GSH) level, and nitric oxide for observing the inflammatory response. (NOx) and prostaglandin E2 (PGE2) levels were measured. Statistical analysis of the study was performed using SPSS v16.0 statistical program. Obtained data were expressed as mean±standard deviation, and data with a p value of 0.05 or less were considered statistically significant. One-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test were used to evaluate biochemical parameters.