Okul yöneticilerinin kullandıkları konumsal güç kaynakları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the positional power sources used by school administrators and the organizational silence behaviors of teachers
  1. Tez No: 659453
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM BOZGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma okul yöneticilerinin kullandıkları konumsal güç kaynakları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul ilinde farklı branşlarda ve farklı okul türlerinde görev yapmakta olan 519 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak geliştirilen“Örgütsel Güç Kaynakları Ölçeği”ve“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde güvenilirlik analizi, faktör analizi, frekanslar, varyans analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik katsayıları ve faktör değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; ödüllendirme gücü ve yasal güç ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan zorlayıcı güç ile örgütsel sessizlik arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise ödüllendirme gücü, yasal güç ve zorlayıcı gücün örgütsel sessizlik üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the positional power sources used by school administrators and the organizational silence behaviors of teachers. In the study, relational scanning model, one of the quantitative research methods, was used. The sample group of the study consisted of 519 teachers working in different branches and different school types in Istanbul.“Organizational Power Resources Scale”and“Organizational Silence Scale”developed as data collection tools were used and the data obtained were analyzed through the SPSS 21.0 package program. Reliability analysis, factor analysis, frequencies, variance analysis, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the research data. As a result of the analysis, it was seen that the reliability coefficients and factor values of the scales used in the study were high. According to the results obtained; A negative relationship was found between rewarding power and legal power and organizational silence. On the other hand, a positive relationship was found between coercive power and organizational silence. As a result of the regression analysis, it was concluded that rewarding power, legal power and coercive power were effective on organizational silence.