Bir psikiyatri hastanesinde çalışan hemşirelerin klinik karar verme düzeyleri ve etkileyen bireysel ve mesleki özelliklerin incelenmesi
Clinical decision making levels of nurses working in a psychiatric hospital and examination of affecting personal and professional characteristics
  1. Tez No: 659459
  2. Yazar: VELAT CANGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, psikiyatri hastalarıyla çalışan hemşirelerin klinik karar verme düzeyleri ve bunu etkileyen bireysel ve mesleki özelliklerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı nitelikte yapılan araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan bir psikiyatri bölge hastanesinde görevli 81 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Hemşireleri Tanıtıcı Özellik Formu ve Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the clinical decision-making levels of nurses working with psychiatric patients and the individual and professional characteristics that affect this. The sample of the descriptive study was 81 nurses working in a psychiatry regional hospital in Istanbul. Nurses Descriptive Feature Form and Clinical Decision Making in Nursing Scale were used as data collection tools. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used to evaluate the data.