Mimarlıkta sayısal tasarım araştırmalarının bibliyometrik yöntemlerle analizi ve haritalanması
Analysis and mapping of computational design research in architecture with bibliometric methods
  1. Tez No: 659488
  2. Yazar: REZZAN EFİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TAŞLI PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mimarlıkta sayısal tasarım araştırmaları son yıllarda giderek yaygınlaşmakta, fakat bunlar üzerinde yeterince bibliyometrik analiz yapılmamaktadır. Bu çalışma bahsedilen eksikliği kapamak amacıyla yapılmış olan sistematik bir analizi sunmaktadır. Çalışmaya konu olan bibliyometrik analizin temel amacı alanın entelektüel gelişimini gözler önüne sermektir. Çalışma kapsamında incelenen makaleler Scopus® Web sitesinden elde edilmiştir. Daha sonra VOSviewer© yazılımı kullanılarak makalelerin anahtar kelimeleri, basıldıkları kaynaklar, yazarları ve ait oldukları üniversiteler temel alınarak bibliyometrik analizler yapılmıştır. VOSviewer© bibliyografik verilere dayalı ağ diyagramları üretme amaçlı bir yazılımdır. Çalışmada kullanılan bibliyometrik analiz bilim haritalaması ve performans analizine odaklanmıştır. Bilim haritalaması, yayınların anahtar kelimeleri arasındaki ilişkileri bu anahtar kelimelerin yayınlarda birlikte geçme sıklığına göre ölçen ortak kelime analizi yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmada üretilen ağ diyagramı aynı zamanda anahtar kelimelerin yıllara göre dağılımını göstermek üzere de düzenlenmiştir. Performans analizi ise yazarların ve üniversitelerin yayın sayısına bağlı üretkenliklerini ve aldıkları atıflara göre etki değerlerini karşılaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları mimarlıkta sayısal tasarım araştırmalarının temel konularına, bu konuların birbiriyle ilişkilerine ve alandaki temel eğilimlere olduğu kadar önemli yazarların ve üniversitelerin üretkenlik ve etkilerine de ışık tutmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sayısal Tasarım, Bibliyometrik Analiz, Kavram Haritalama, Veri Görselleştirme, VOSviewer©
Özet (Çeviri)
In recent years, the amount of studies on computational design in architecture is increasing in acceleration. However, it is observed that there is a lack of bibliometric analysis which compiles research on the subject. Therefore, the current study aims to close this gap and presents a systematic analysis of computational design studies in architecture. The main aim of the bibliometric analysis is to monitor the intellectual progression of the field. Within the scope of this exploratory study, the related articles were collected from the Scopus® website. Then, a series of analyses, which are based on article keywords, source titles, universities, and authors were performed using VOSviewer©. VOSviewer© is a software tool for creating network maps from bibliographic data. The bibliometric analysis in the study focused on science mapping and performance analysis. Science mapping was conducted through co-word analysis to investigate the co-occurrences of key words and to identify the relationships and interactions between the topics. The produced keyword co-occurrence network map was also visualized to indicate the distribution of the most common keywords by the years. Performance analysis was based on the measurement of productivity (number of articles) and impact (number of citations) of the authors and the universities and institutions. The findings provided insights into the main topics, the relations between the main topics and research trends in computational design in architecture as well as into the productivity and impacts of the significant authors and universities. KEYWORDS: Computational Design, Bibliometric Analysis, Concept Mapping, Data Visualization, VOSviewer©