Gestasyonel yaşı 35 haftanın üzerinde olan izoimmun hemolitik hastalık dışında neonatal indirekt hiperbilirubinemisi olan vakaların retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective investigation of cases withneonatal indirect hyperbilirubinemia over 35weeks of gestational age other thanisoimmune hemolytic disease of the newborn
  1. Tez No: 659489
  2. Yazar: ELİF ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM KADER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde 2008–2018 yılları arasında takip edilen, gestasyonel hafta (GH)'sı 35 hafta ve üzerinde, nonimmun nonhemolitik indirekt hiperbilirubinemi (HB)'si olan yenidoğanların etiyolojik nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya alınan tüm annelerin ve bebeklerinin demografik özellikleri ve kan grupları, maternal ilaç kullanım öyküsü, bebeklerin probiyotik kullanımı, hemogram, direkt Coombs, retikülosit, total-direkt bilirubin seviyesi, akut faz reaktan düzeyi, tam idrar tahlili, idrar kültürü, idrarda redüktan maddesi, Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) ve Piruvat kinaz (PK) düzeyi, serbest tiroksin (sT4) ve tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyi, gönderilmişse metabolik taramaları, uygulanan tedavilerine ait [fototerapi (FT), kan değişimi] veriler tarandı ve elektronik ortama aktarıldı. Bulgular: Çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan 364 yenidoğanın, izoimmun hemolitik hastalık dışındaki etiyolojisi saptanabilen patolojik sarılık nedenlerinin sırasıyla anne sütü sarılığı, dehidratasyon, idrar yolu enfeksiyonu (İYE), konjenital hipotiroidi, sepsis, kapalı ortam kanamaları, eritrosit enzim eksikliği olduğu belirlendi. Sonuç: Yenidoğanların doğum sonrası değerlendirilmesinde neonatal HB açısından takiplerinin dikkatli yapılması, Bhutani normogramlarına göre patolojik düzeyde bilirubin değeri olan hastalarda anne sütü sarılığının yanı sıra dehidratasyon, İYE, konjenital hipotiroidi, sepsis, kapalı ortam kanamaları, eritrosit enzim eksikliği ve metabolik hastalıklar açısından değerlendirilmeleri önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the etiological causes of patients with non-immune nonhemolytic indirect hyperbilirubinemia (HB) whose gestational week (GH) was 35 weeks and above between 2008 and 2018 at the Farabi Hospital of Karadeniz Technical University. Method: Demographic characteristics and blood groups of all mothers and their babies included in the study, history of maternal drug use, use of probiotics in babies, hemogram, direct Coombs, reticulocyte, total-direct bilirubin level, acute phase reactant level, complete urinalysis, urine culture, urine reduction substance, Glucose 6 phosphate dehydrogenase (G6PD) and Pyruvate kinase (PK) level, free thyroxine (fT4) and thyroid stimulating hormone (TSH) level, metabolic screening if sent, data regarding the treatments applied [phototherapy (FT), blood exchange] were scanned and transferred to electronic media. Results: It was determined that the pathological jaundice of 364 newborns involved inthe study whose etiology other than isoimmune hemolytic disease was detected, respectively, were breast milk jaundice, dehydration, urinary tract infection (UTI), congenital hypothyroidism, sepsis, indoor hemorrhages, and erythrocyte enzyme deficiency. Conclusion: In the postnatal evaluation of newborns, it is important to follow up carefully in terms of neonatal HB, and to be evaluated in terms of dehydration, UTI, congenital hypothyroidism, sepsis, indoor hemorrhages, erythrocyte enzyme deficiency and metabolic diseases in patients with pathological bilirubin value according to Bhutani normograms.