Investigating physiological and affective responses in virtual reality scenes and enhancing user experience with a gaze-directed method
Sanal gerçeklik sahnelerindeki fizyolojik ve duygusal tepkilerin araştırılması ve bakış güdümlü yöntem ile kullanıcı kalitesinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 659498
  2. Yazar: BERK CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KURTULUŞ ÇAPIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇELİKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde Sanal Gerçeklik (VR) yaygınlaşmakta ve uygulama alanlarını genişletmektedir. Profesyonel kullanım dışında, piyasada satışa çıkarılan 3 boyutlu (3B) gözlükler VR popülerliğini kullanıcılar arasında da arttırmıştır. Ancak, VR kullanımı istenmeyen etkilere sebep olurken sabit çiftli (stereo) kamera parametreleri rahatsızlığa sebep olup derinlik hissini azaltmaktadır. Bu nedenle, konforlu ve yüksek kaliteli stereo 3B görüntü elde edilmesi önem kazanmıştır. Bu tezde, VR etkilerini detaylı olarak inceleyip ve VR tecrübesinin kalitesini arttıracak bir yöntem geliştirmeyi amaçladık. Tezin ilk bölümünde, VR tarafından ortaya çıkan fizyolojik ve duygusal değişimleri araştırdık. Sanal gerçeklik tutmasını da dikkate alarak sonuçların analizini yaptık. Tezin ikinci bölümü için, VR gözlüğünün stereo kamera parametrelerini gerçek zamanlı göz takibine göre değiştiren yöntemimizi sunduk. Yöntemimizi kullanıcı testleriyle test etmiş ve görsel kalite, görsel konfor, hissedilen derinlik ve genel VR tecrübesindeki iyileştirmelerini göstermiş bulunmaktayız. Bu sonuçlar, metodumuzun sabit kamera parametreleriyle karşılaştırıldığında VR tecrübesini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual Reality (VR) is becoming more common and growing its application areas in many fields. Aside from professional usage, recent releases of commercially available head-mounted displays (HMDs) increased the popularity of VR among consumers. However, VR can cause unwanted effects and fixed stereoscopic camera parameters cause discomfort and shallow depth feeling. Thus, achieving comfortable and high quality stereoscopic 3D view became more crucial. In this thesis, we aim to investigate the effects of VR in detail and develop a method to improve the quality of VR experience. In the first part of the thesis, we investigate the physiological and emotional changes caused by VR. We also take account the cybersickness and analyze these measures jointly. For the second part of the thesis, we propose a method which modifies stereoscopic camera parameters of HMD based on gaze-tracking in real time. We conduct a user study that demonstrates improvements of our method in terms of visual quality, visual comfort, perceived depth and overall experience of the VE. The results show that our method significantly enhances VR experience compared to fixed default parameters.