İnterstisyel akciğer hastalığı olan sklerodermalı olgularda tüm vücut titreşim eğitiminin etkisi
Effects of whole body vibration training in patients with interstitial lung disease in scleroderma
- Tez No: 659529
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızın amacı, İnterstisyel Akciğer Hastalığı olan Sklerodermalı (SSc-İAH) Olgularda Tüm Vücut Titreşim (Tvt) eğitiminin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, dispne, fonksiyonel kapasite, periferik kas kuvveti, denge, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı poliklinik takibinde olan gönüllü ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan SSc-İAH tanılı hastalar randomize olarak Tvt (n=20) ve Kontrol (n=20) grubu olarak ikiye ayrıldı. Tüm katılımcıların; solunum fonksiyonları spirometri cihazı ile, difüzyon kapasitesi single breath karbon monoksit difüzyon testi (DLco) ile, solunum kas kuvveti taşınabilir ağız içi basınç ölçüm cihazı ile, dispne 'Modifiye Medical Research Council (mMRC) dispne skalası' ile, fonksiyonel kapasitesi '6 dakika yürüme testi (6DYT)', '6 dakika pegboard ve ring testi ile (6DPBRT)', denge 'statik postürografi (TETRAX) cihazı', Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve Tekrarlı Oturup Kalkma Testi (STS) ile, periferik kas kuvveti taşınabilir el dinamometresi ile, yorgunluk 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)' ile, yaşam kalitesi 'St George Solunum Anketi (SGRQ)' ile değerlendirildi. TVT grubuna, 4 hafta boyunca haftada 3 kez Tvt eğitimi ve ev programı olarak solunum egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna, Tvt programı uygulanmadı. Hastalara ev programı olarak solunum egzersizleri öğretildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of whole-body vibration (WBV) training on pulmonary functions, respiratory muscle strength, dyspnea, functional capacity, peripheral muscle strength, balance, fatigue and quality of life (QoL) in patients with interstitial lung disease in scleroderma (SSc-ILD). The patients diagnosed as SSc-ILD were randomly divided into two groups as WBV (n = 20) and Control (n = 20) groups in the outpatient clinic follow up of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Chest Diseases. Participants pulmonary function was assessed by spirometer, diffusion capacity by single breath carbon monoxide diffusion test (DLco); respiratory muscle strength assessed by maximal inspiratory and expiratory mouth pressures (PImax and PEmax) sustained for 1 second; dyspnea was assessed with Modified Medical Research Council (mMRC), functional capacity was assessed by a 6 minute walk test, six-minute pegboard and ring test; balance by TETRAX, time up go (TUG) and sit to stand (STS); peripheral muscle strength was evaluated using hand-held dynamometer; fatigue by fatigue severity scale (FSS); quality of life by St George Respiratory Questionnaire (SGRQ). The WBV group received WBV training 3 times a week for 4 weeks and breathing exercises as a home program. The WBV program was not applied to the control group. Patients were taught breathing exercises as a home program.