Örgütsel iletişim ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide psikolojik rahatlığın aracı rolü
The mediating role of psychological comfort in the relationship between organizational communication and organizational silence
- Tez No: 659530
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, örgütsel iletişim ve örgütsel sessizlik türleri ile psikolojik rahatlığın öğretilerini birlikte incelemeye yönelik olarak nicel yöntemler kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı,“örgüt”bağlamı içerisinde önemli bir konumda olan örgütsel iletişimdeki sessizlik türlerinin, örgüt içindeki çalışanlarda psikolojik rahatlık ile bağlantılı olarak ortaya çıkan sonuçlarını bilimsel yöntemler ile sunmaktır. Bu amaç kapsamında, çalışma özel bir bankada 351 adet çalışanın katılımcı olarak katılması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, bu üç kavramın birlikte kullanılması ve özel bir bankada çalışan katılımcılara uygulanması sonucunda elde edilen istatiksel verinin yorumlanması ile literatüre zengin ve özgün bir kaynak olarak sunulmuştur. Analiz sırasında kullanılan değişkenler ile ana ve alt hipotezler oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda, psikolojik rahatlık tutumunun, örgütsel iletişim ve örgütsel sessizlik tutumları arasında aracı bir rolü olduğu belirlenmiştir. Bu sonuca göre, çalışana, yöneticiye ve sisteme yönelik önerilerde bulunularak, psikolojik rahatlık kavramının örgütsel iletişim ve örgütsel sessizlik arasındaki önemine vurgu yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was created using quantitative methods to examine the types of organizational communication and organizational silence together with the teachings of psychological comfort. The aim of the study is to present the results of the types of silence in organizational communication, which occupy an important position in the context of“organization”, in connection with the psychological comfort of the employees in the organization with scientific methods. Within the scope of this purpose, the study was carried out in a private bank with the participation of 351 employees. The study is presented as a literature rich and original source with the interpretation of statistical data obtained as a result of using these three concepts together and applying them to participants working in a private bank. Main and sub-hypotheses were created with the variables used during the analysis. As a result of the study, it have been determined that the psychological comfort factor has an intermediary role between the factors of organizational communication and organizational silence.. According to this result, by making suggestions to the employee, manager and system, it became clear that the concept of psychological comfort should be emphasized on the importance between organizational communication and organizational silence.